انتخابات ریاست جمهوری اوکراین به 'دور دوم' کشیده شد

پوستر انتخاباتی
Image caption یولیا تیموشنکو و ویکتور یوشچنکو از جمله نامزدهای انتخابات بودند

گزارش ها از اوکراین حاکی از آن است که انتخابات ریاست جمهوری این کشور به دوم دوم کشیده شده است.

نظرسنجی ها از رای دهندگان نشان می دهد که هیچ یک از کاندیدا نتوانسته است که اکثریت آرا را در دور اول کسب کند و ویکتور یوشچنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز از راهیابی به دور دوم بازمانده است.

در صورت تایید رسمی این نتیجه، دور دوم بین دو کاندیدای پیشتاز یعنی ویکتور یانوکویچ، نخست وزیر سابق اوکراین و یولیا تیموشنکو، نخست وزیر کنونی برگزار خواهد شد.

18 کاندیدا در دور اول رای گیری ها که با حضور ناظران انتخاباتی خارجی برگزار شد، شرکت داشتند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اوکراین روز هفتم فوریه امسال برگزار خواهد شد.

مردم اوکراین روز یکشنبه (17 ژانویه) برای اولین بار از هنگام "انقلاب نارنجی" سال 2004 میلادی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند.

در سال 2004، اعتراض های جمعی علیه تقلب و خلافکاری در انتخابات که به پیروزی ویکتور یانوکویچ منتهی شده بود، سبب شد که انتخابات باطل شده و تظاهراتی که انقلاب نارنجی، خوانده شد موجب روی کار آمدن ویکتور یوشچنکو شود.

گابریل گیتهاوس، خبرنگار بی بی سی در کیف، پایتخت اوکراین، می گوید که به دلیل کوتاهی دولت در مبارزه با فساد و برقراری ارتباط با اتحادیه اروپا، سرخوردگی زیادی در میان رأی دهندگان دیده می شود.

خبرنگار بی بی سی در کیف، می گوید رئیس جمهوری آینده این کشور باید تنش های موجود در روابط این کشور با روسیه را برطرف کرده و اقتصاد اوکراین را بهبود بخشد.

مطالب مرتبط