چاوز یک سوپرمارکت زنجیره ای فرانسوی را مصادره می کند

هوگو چاوز
Image caption هوگو چاوز می گوید از مصادره باید بعنوان ابزاری برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها استفاده کرد

هوگو چاوز گفت یک سوپر مارکت فرانسوی که دهها شعبه در ونزوئلا دارد بدلیل افزایش بهای کالاهای خود مصادره می شود.

رئیس جمهور ونزوئلا پیش تر هشدار داده بود نیروهای نظامی کنترل بنگاه های تجاری را که در واکنش به کاهش ارزش واحد پول گرانفروشی و یا احتکار کنند به دست می گیرند.

وی روز یکشنبه در برنامه هفتگی تلویزیونی خود "الو رئیس جمهور" شرکت اگزیتو را که در مالکیت مشترک فرانسه و کلمبیا است متهم کرد با افزایش قیمت کالاهای خود بعد از کاهش ارزش واحد پول ونزوئلا قوانین این کشور را "نقض" کرده است.

آقای چاوز افزود: "تا کی باید به شرکت های چندملیتی اجازه دهیم به اینجا بیایند و قیمت های ما را افزایش دهند؟"

رئیس جمهور ونزوئلا گفت جریمه و تعطیلی موقتی بنگاه های تجاری برای جلوگیری از این افزایش قیمت کافی نیست و ادواردو سامان وزیر بازرگانی ونزوئلا باید از مصادره بعنوان ابزاری بازدارنده استفاده بیشتری بکند.

شرکت اگزیتو تاکنون واکنشی به این اقدام چاوز نشان نداده است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که روابط بازرگانی ونزوئلا و کلمبیا اخیرا رو به تیرگی گذاشته است.

تصمیم کلمبیا در واگذاری هفت پایگاه نظامی به آمریکا مخالفت شدید هوگو چاوز را برانگیخت.

آقای چاوز گفت سوپر مارکت شرکت اگزیتو بخشی از "شرکت بازارهای سوسیالیست" می شود که اخیرا تاسیس شده و با برخورداری از یارانه های زیاد کالاهای متنوعی از مواد غذایی تا خودرو ارائه می کند.

دولت ونزوئلا اخیرا اعلام کرد با پایین آمدن ارزش بولیوار دستکم به میزان 17 درصد، قدرت رقابت بالا می برد و وابستگی این کشور به واردات کاهش می یابد.

اما منتقدان هشدار داده اند این سیاست منجر به افزایش تورم می شود که هم اکنون حدود 25 درصد است.

اما رئیس جمهور ونزوئلا دو هفته پیش اعلام کرد که دو نوع نرخ ارز برای کالاهای "اولویت دار" و غیر اصلی تعیین خواهد شد. هر دلار 2/60 بولیوار برای کالای مهم و 4/30 بولیوار برای کالاهایی که اساسی تشخیص داده نمی شوند.

وی گفت این سیاست موجب کاهش واردات کالاهایی می شود که مهم نیست و مشوقی برای صادرات خواهد بود.

هوگو چاوز از طرفداران خود خواست "محتکران را افشا" کنند و به بازرگانان و صاحبان بنگاه های تجاری هشدار داد ارتش با "برنامه های تهاجمی" با آنها برخورد می کند.

او از گارد ملی خواست برای "جنگ با احتکار" به خیابانها برود.

اما مخالفان می گویند دولت "دست خود را در جیب مردم ونزوئلا" می کند تا بتواند هزینه "سیاست های اقتصادی غیرمسئولانه" خود را تامین کند.

مطالب مرتبط