به روز شده:  15:35 گرينويچ - دوشنبه 18 ژانويه 2010 - 28 دی 1388

'تعداد قربانیان زلزله هائیتی ممکن است به 200 هزار نفر برسد'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ژنرال کن کین، فرمانده نیروهای آمریکایی در هائیتی می گوید ممکن است در زلزله هفته گذشته در این کشور تا 200 هزار نفر جان خود را از دست داده باشند.

در آغاز هفته جاری ماموران نجات موفق شدند چند نفر دیگر را در هائیتی زنده از زیر آوار بیرون آورند ولی تا کنون اجساد دست کم 70 هزار نفر به خاک سپرده شده است.

بسیاری از ساکنان پورتو پرنس پایتخت هائیتی برای خروج از این شهر تلاش می کنند ولی نگرانی های امنیتی به دلیل پخش گزارش ها در مورد غارت و چپاول و خشونت ها مانع فرار آنان از پایتخت می شود.

امروز دوشنبه 18 ژانویه، بیش از دو هزار تفنگدار دریایی آمریکایی برای تقویت نیروهای آمریکایی و نیز صلحبانان سازمان ملل متحد در هائیتی وارد این کشور می شوند.

هشدار سازمان ملل متحد

زلزله زدگان هاوایی

کمبود فاحش سوخت می تواند عواقب جدی برای زلزله زدگان داشته باشد

در همین حال سازمان ملل متحد هشدار داده است که کمبود فاحش سوخت در هائیتی می تواند عواقب جدی برای زلزله زدگان داشته باشد.

این نهاد می گوید نه تنها تحویل کمک ها از طریق زمینی ممکن است متوقف گردد، شبکه تلفن موبایل نیز احتمال دارد به دلیل عدم دسترسی به برق قطع شود.

امدادگران سازمان ملل متحد می گویند توزیع چادر در میان زلزله زدگان بیخانمان هنوز شروع نشده است و کمبود تجهیزات پزشکی تخصصی محسوس است.

یه گفته سازمان ملل، بیمارستان های هائیتی و نیز جمهوری دومینیکن، همسایه هائیتی ظرفیت پذیرش بیماران بیشتری را ندارد.

در ادامه تلاش ها برای کمک رسانی به زلزله زدگان هائیتی، بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، امروز به هائیتی می رود.

بیل کلینتون، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور هائیتی است و به اتفاق جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا برای جمع آوری کمک های نقدی جهت بازسازی هائیتی به این کشور سفر می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.