دستگیری 10 شهرک نشین یهودی در ارتباط با حمله به یک مسجد

محمود عباس
Image caption محمود عباس حمله به مسجد یاسوف را به شدت محکوم کرده بود

پلیس اسرائیل ده نفر از ساکنان یک شهرک یهودی نشین در کرانه باختری را در ارتباط با آتش سوزی ماه گذشته در یک مسجد فلسطینی در روستای یاسوف، بازداشت کرده است.

پلیس اسرائیل می گوید 5 نفر از دستگیرشدگان که از ساکنان یک شهرک یهودی نشین هستند به ظن دست داشتن در این حمله دستگیر شده اند.

سایر دستگیرشدگان مظنون به صدمه و آسیب رساندن جدی به اموال فلسطینیان هستند.

نزدیک به 100 مامور پلیس اسرائیلی در این دستگیری که سپیده دم امروز صورت گرفت شرکت داشتند.

مقامات اسرائیلی معتقدند که شهرک نشینان افراطی در اعتراض به تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری، مسجد فلسطینیان را آتش زده بودند.

هم رهبران اسرائیلی و هم فلسطینی، این آتش سوزی عمدی را که در ماه دسامبر گذشته رخ داد محکوم کرده بودند.

محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان با محکوم کردن حمله به مسجد یاسوف، از دولت اسرائیل خواسته بود جلوی اقدامات "وحشیانه" شهرک نشینان را بگیرد.

در این آتش سوزی صحن مسجد به سختی آسیب دید و قفسه کتاب های مسجد و نیز قالی های صحن مسجد به آتش کشیده شد.

عاملان آتش سوزی بر دیوار های مسجد شعارهای ضد فلسطینی به خط عبری نوشته بودند.

ارتش اسرائیل با صدور بیانیه ای گفته بود که این حمله را به طور جدی تعقیب می کند و نیروهای امنیتی کشور را مامور یافتن عاملان حادثه کرده بود.

برخی از یهودیان افراطی می گویند به تلافی هر تصمیمی که از نظر آنان تهدیدی به شهرک های یهودی نشین محسوب شود، دست به اقدام تلافی جویانه خواهند زد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اخیرا دستور تعطیل ده ماهه شهرک سازی های جدید در کرانه باختری را داد ولی بیت المقدس شرقی را مشمول این دستور نکرد.

آمریکا و فلسطینیان خواستار متوقف شدن کامل شهرک سازی ها شده اند.

تمام شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی، از جمله شهرک هایی که در بیت المقدس شرقی احداث شده طبق قوانین بین المللی غیرقانونی ساخته شده اند.

اسرائیل یک چنین نظریه ای را قبول ندارد.

مقامات فلسطینی می گویند تا هنگامی که فعالیت های شهرک سازی یهودیان در سرزمین های اشغالی کاملا متوقف نشده است، گفتگوهای صلح را از سر نخواهند گرفت.

مطالب مرتبط