آزاد شدن عامل تیراندازی به پاپ پس از سی سال زندان

محمد علی آقجا
Image caption اظهارات محمد علی آقجا، در مورد انگیزه وی برای تیراندازی به پاپ، ضد و نقیض بوده است

مردی که حدود سی سال قبل قصد کشتن پاپ ژان پل دوم را کرده بود از زندان آزاد شده است.

محمد علی آقجا، به جرم تیراندازی به پاپ ژان پل دوم در سال 1981، نوزده سال در ایتالیا زندانی بود و 10 سال دیگر را نیز به جرم کشتن یک سردبیر روزنامه، در زندان ترکیه گذرانده بود.

وی قبل از سوء قصد نافرجام به پاپ مرتکب این قتل شده بود.

انگیزه او برای تیراندازی به پاپ هنوز یک معماست اگر چه وی هنگام دستگیری اظهار داشته بود که به تنهایی اقدام به این کار کرده است.

در سال 1983 پاپ ژان پل دوم پس از آن که به دیدار محمد علی آقجا رفت، گفت که او را بخشیده است.

محمد علی آقجا، پس از خروج از زندان گفت: "من پایان دنیا را اعلام می کنم. تمام دنیا در قرن حاضر منهدم خواهد شد. تمام مردم کره زمین در این قرن خواهند مرد........ من مسیح ابدی هستم."

رسانه های ترکیه می گویند وی پس از آزاد شدن از زندان برای سنجش آمادگی جهت انجام خدمت سربازی اجباری، به بیمارستان انتقال یافته است.

اظهارات ضد و نقیض

محمد علی آقجا که 52 سال دارد، عضو یک گروه ملی گرای افراطی ترکیه بود که پس از کشتن یک سردبیر روزنامه از این کشور گریخت.

در ماه مه سال 1981، هنگامی که اتومبیل رو باز پاپ ژان پل دوم از میدان سن پیتر عبور می کرد، محمد علی آقجا وی را هدف تیراندازی قرار داد.

در این حادثه پاپ به شدت مجروح شد و محمد علی آقجا، 19 سال را در زندان ایتالیا سپری کرد.

وی مدت ها ادعا می کرد که در نقشه حمله به پاپ به طور مستقل عمل کرده ولی پس از چندی داستان خود را عوض کرد و گاه و بی گاه اظهارات متناقضی در این باره می کرد.

به طور مثال وی یک بار مدعی شد که از سرویس مخفی بلغارستان دستور می گرفته است.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید اکنون محمد علی آقجا این شانس را دارد که یکی از مهمترین معماهای قرن گذشته را حل کند و انگیزه واقعی خود برای تیراندازی به پاپ را شرح دهد.

وکلای مدافع محمد علی آقجا می گویند هم اکنون به وی قراردادهای چند میلیون دلاری برای تعریف داستان زندگی اش پیشنهاد شده است.