توزیع بلیط برای جلسه تحقیق درباره عراق با حضور بلر

Image caption تونی بلر همواره از موافقتش با جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا برای حمله نظامی به رژیم صدام حسین، رهبر عراق، دفاع کرده است

روز دوشنبه 18 ژانویه، در بریتانیا اعلام شد برای افرادی که تمایل دارند در جلسه تحقیقات در باره عراق با حضور تونی بلر شرکت کنند، شمار محدودی بلیط در نظر گرفته شده است.

این تحقیقات در باره سیاستگذاری های بریتانیا پیش و پس از حمله نظامی سال 2003 به عراق است.

آقای بلر، که در جریان آغاز حملات نظامی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق در سال 2003 نخست وزیر بریتانیا بود، برای فقط یک روز در ماه ژانویه در تحقیق در باره جنگ در عراق شرکت خواهد کرد.

امروز اعلام شد او در تاریخ 29 ژانویه به کمیته تحقیق در باره عراق توضیح خواهد داد.

شصت بلیط برای تماشاچیان این جلسه تحقیق در نظر گرفته شده است که یک سوم از آنها به خانواده پرسنل نظامی یا بریتانیایی هایی که در عراق کشته شده اند، اختصاص دارد.

پیتر بایلز، گزارشگر بی بی سی می گوید علاقه به تماشای این جلسه تا حدی است که سازمان دهندگان جلسات تحقیقات در باره عراق چاره ندیدند مگر این که برای شصت صندلی موجود در محل برگزاری این تحقیقات در مرکز شهر لندن، پایتخت بریتانیا، بلیط توزیع تعیین کنند.

آقای بلر فقط برای شش ساعت شهادت خواهد داد که در دو بخش صبح و بعد از ظهر انجام خواهد گرفت.

جاناتان پاول، رئیس دفتر آقای بلر در دوره صدارتش امروز در جلسه تحقیقاتی شرکت و توضیح خواهد داد.

در طی هفته جاری همچنین جف هون، وزیر دفاع سابق، و جک استرا، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا شهادت خواهند داد. آقای استرا در حال حاضر عهده دار سمت وزیر دادگستری در بریتانیاست.

هفته گذشته الستر کمبل، مسئول روابط عمومی تونی بلر زمانی که او نخست وزیر بریتانیا بود، در برابر هیئت تحقیقات در باره عراق حاضر شد.

او به هیئت رسیدگی کننده به ابعاد مشارکت دولت بریتانیا در عملیات نظامی در عراق گفت از "کلمه به کلمه" اسناد سال 2002 که نشان می داده است صدام حسین به تسلیحات کشتار جمعی مجهز بوده است، دفاع می کند.

آقای کمبل عالی رتبه ترین شخصیتی بوده است که تاکنون در تحقیقات در باره عراق شرکت کرده و توضیحاتی ارائه داده است.

این تحقیقات از ماه نوامبر آغاز شده است و قرار بر این بوده است که جلسات در حد ممکن علنی برگزار شود.

علاوه بر آقای بلر و مقام هایی که نام آنها ذکر شد، شماری از دیپلمات ها و بلندپایگان نظامی و اطلاعاتی نیز در ارتباط با مداخله بریتانیا در جنگ عراق توضیح داده یا خواهند داد.

اعضای کمیته تحقیق توسط گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا انتخاب شده اند و همین امر سبب شده است که در باره مستقل بودن این کمیته سئوالاتی مطرح شود.

آقای براون گفته است که او نیز به کمیته تحقیق توضیح خواهد داد.

البته به تازگی شماری از مقام های سیاسی در بریتانیا خواستار حاضر شدن آقای براون در برابر کمیته تحقیقات پیش از و نه بعد از برگزاری انتخابات سراسری در این کشور شده اند.

از جمله نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات، گفت مردم "حق دارند" بدانند نقش آقای براون در تصمیم گیری دولت تونی بلر در حمله نظامی به عراق در سال 2003 چه بوده است. او گفت آقای براون باید پیش از برگزاری انتخابات سراسری در بریتانیا - که احتمالا در ماه مه برگزار خواهد شد - در برابر کمیته تحقیق حاضر شود و توضیح دهد.

جان چیلکات، رئیس کمیته تحقیق گفته امیدوار است گزارش نهایی تا پایان سال 2010 آماده شود اما همچنین اذعان کرده که ممکن است تکمیل گزارش به سال 2011 موکول شود.

مطالب مرتبط