یازده نماینده پارلمان سومالی در کنیا بازداشت شدند

Image caption در تظاهرات روز جمعه شماری زخمی شدند

به دنبال بازداشت صدها سومالیایی - از جمله یازده نماینده پارلمان - توسط پلیس کنیا در یکی از حومه های نایروبی، پایتخت این کشور، دولت سومالی رسما اعتراض خود را به دولت کنیا ابلاغ کرده است.

دستگیری ها در واکنش به تظاهراتی بوده است که مسلمانان کنیا روز جمعه (15 ژانویه)، در اعتراض به اخراج یک روحانی تندرو از این کشور برپا کرده بودند.

بازداشت صدها نفر در جریان یورش شبانه پلیس انجام گرفته است. پلیس به محله ای در حومه پایتخت کنیا حمله ور شده بود که محله سومالیایی ها محسوب می شود.

حدود سیصد نفر بازداشت و به مراکز پلیس منتقل شده اند.

دو روز پیش درگیری های خشونت بار میان پلیس و مسلمانان رخ داده بود و دولت کنیا هواداران گروه اسلام گرای الشباب را، که مقرش در سومالی است، مسئول این درگیری ها معرفی کرده بود.

الامین کیماتی، فردی که ریاست نشست دفاع از حقوق مسلمان در کنیا را برعهده دارد، از جمله بازداشت شده هاست.

او تظاهرات علیه اخراج شیخ عبدالله الفیصل، واعظ تندروی جامائیکایی از کنیا را سازماندهی کرده بود.

دولت کنیا می گوید افراط گرایان اسلامی به این تظاهرات رخنه کرده بودند.

در مقابل ساختمان دادگاهی که برخی از بازداشت شدگان قرار است در آن حاضر شوند، محمد عثمان عدن، یکی از مقام های عالی رتبه سفارت سومالی، پلیس کنیا را متهم کرد هیچ اطلاع واثقی در دست نداشته است که بداند در حین یورش چه عملکردی را در پیش بگیرد.

آقای عثمان عدن گفت چرا پلیس مردم را در هتل ها بازداشت کرده اند و رفتار پلیس طوری بوده است که انگار برای دستگیری اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده حمله کرده است.

بازداشت گروهی سومالیایی ها در کنیا قبلا رخ داده است آنها به طور غیرقانونی در کنیا اقامت داشته اند اما دور جدید دستگیری ها ظاهرا در ارتباط با تظاهرات روز جمعه بوده است.

مطالب مرتبط