بازگشت راستگراها به صحنه قدرت در شیلی

نامزد راستگراها پس از بیست سال در انتخابات ریاست جمهوری شیلی به پیروزی رسید.

سباستین پینرا، میلیاردر اهل شیلی در مرحله دوم انتخابات این کشور با کسبِ حدود ۵۲ درصد آرا ائتلاف چپ به رهبری ادواردو فرای را شکست داد.

آخرین باری که در شیلی راستگراها در قدرت بودند به دوران دیکتاتوری آگوستو پینوشه بازمیگردد.

اکنون پس از بیست سال، سباستین پینرا، تاجر ثروتمند و تحصیل کرده دانشگاه هاروارد با شعار "تغییر" در انتخابات ریاست جمهوری شیلی پیروز شده است.

آقای پینرا پس از پیروزی در انتخابات گفت که به رشد اقتصادی کشورش شتاب بیشتری خواهد داد.

کشور شیلی با ۱۶ میلیون نفر جمعیت، یکی از مرفه ترین کشورهای آمریکای لاتین است.

سباستین پینرای شصت ساله پیشتر هم به دلیل مالکیت یک شبکه تلویزیونی و دارا بودن بخش عمده ای از سهام خط هوایی "لن ایرلاینز"، در شیلی شناخته شده بود.

او در شهر سانتیاگو در جمع صدها نفر از هوادارانش گفت که می خواهد شیلی را به بهترین کشور جهان تبدیل کند.

آقای پینرا گفت: "درست است که شیلی بزرگترین کشور دنیا نیست، درست است که ثروتمندترین یا قدرتمندترین کشور نیستیم، اما می توانیم برای این که شیلی را تبدیل به بهترین کشور روی زمین کنیم، متحد شویم".

رقیب اصلی آقای پینرا، ادواردو فری، رئیس جمهوری پیشین شیلی بود که با کسب ۴۸.۱۲ درصد آرا شکست خورد.

آقای فری، نامزد چپ گرایان این کشور، بلافاصله پس از اعلام نتیجه انتخابات با حضور در جمع هوادارانش، شکست را پذیرفت و برگزاری موفق انتخابات را ستود.

او گفت: "انتخاباتی که برگزار شد گواه دموکراسی قدرتمند ما بود. همه مراحل مثل همیشه خیلی شفاف برگزار شد. می خواهم پیروزی را به آقای پینرا تبریک بگویم. اکثریت مردم به او اعتماد کرده اند تا برای چهار سال رهبر شیلی باشد".

سباستین پینرا با پیروزی در انتخابات، جانشین میچل بچلت، رئیس جمهوری فعلی شیلی می شود.

آقای پینرا می گوید نه تنها تأثیرات منفی بحران اقتصادی بر کشورش را برطرف می کند، بلکه میانگین رشد اقتصادی سالانه شیلی را به شش درصد خواهد رساند.

اما کارشناسان اقتصادی می گویند که برنامه های اقتصادی آقای پینرا، به شدت متکی بر بخش خصوصی است و برای تصویب طرح هایش در کنگره شیلی، کاری دشوار در پیش دارد.