ورود ناظران سازمان امنیت و همکاری در اروپا به تاجیکستان

Image caption سازمان امنیت و همکاری در اروپا هیچ یکی از انتخابات تاجیکستان را مطابق به اصول دموکراتیک ندانسته است

هیئتی 25 نفری از کارشناسان سازمان امنیت و همکاری اروپا برای ارزیابی اوضاع قبل از انتخابات پارلمانی در تاجیکستان، وارد شهر دوشنبه، پایتخت، شده است.

به گفته مسئولان کمیسیون مرکزی انتخابات و رأی پرسی تاجیکستان این هیئت به منظور بررسی روند آمادگی به انتخابات وارد کشور شده‌اند.

انتخابات پارلمانی تاجیکستان قرار است 28 فوریه برگزار شود.

محب‌الله داداجانف، رهبر دستگاه کمیسیون مرکزی انتخابات و رأی پرسی در این باره گفت: “این هیئت برای انجام مانیتورینگ درازمدّت به تاجیکستان آمده‌اند. امروز آنها اسناد تأیید صلاحیتشان را دریافت کردند.”

در بیانیه خبری این هیئت نیز آمده است که “دفتر نهادهای دموکراسی و حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری در اروپا نظارت انتخاباتی خود را در تاجیکستان روز 18 ژانویه آغاز بخشید.”

قرار است اعضای این هیئت از مراکز رأی گیری در مناطق مختلف کشور دیدن کنند.

بر اساس اطّلاع کمیسیون مرکزی انتخابات و رأی پرسی ریاست هیئت ناظران سازمان امنیت و همکاری در اروپا را آرتیس پابریکس، وزیر خارجه لتویه بر عهده داشته است.

محب‌الله داداجانف گفت که قرار است تا چند روز دیگر هیئت بزرگتر این سازمان بین‌المللی، متشکل از 130 ناظر وارد شهر دوشنبه شود.

این هیئت مسئول دیدبانی کوتاه‌ مدّت از روند انتخابات تاجیکستان خواهد بود.

ایوان گادرسکی، سخنگوی هیئت ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا بر انتخابات پارلمانی تاجیکستان گفت که هدف هیئت ارزیابی چارچوب عمومی انتخابات و نظارت بر روند آن است.

به گفته آقای گارسکی وظیفه هیئت نظارت بر چارچوب قانونی، تبلیغات قبل از انتخاباتی، نقش رسانه‌ها، کار دستگاه انتخاباتی و روند بررسی شکایات خواهد بود و در روز انتخابات، یعنی 28 فوریه اعضای هیئت از روند رأی دهی، شمارش و ثبت رأی نظارت خواهند کرد.

قرار است نمایندگان این هیئت تا برگزاری انتخابات با نمایندگان احزاب سیاسی، مقامات و نامزدها برای شرکت در انتخابات ملاقات کنند.

طبق اطّلاع کمیسیون مرکزی انتخابات و رأی پرسی تاجیکستان قرار است از روند برگزاری انتخابات پارلمانی قریب الوقوع در این کشور در مجموع 520 کارشناس بین‌المللی از جمله متّخصصین انتخاباتی از سازمانهای سازمان امنیت و همکاری اروپا، سازمان کشورهای همسود، سازمان شانگهای و 20 هزار ناظر ملّی نظارت کند.

در همین حال همراهخان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان امروز، 18 ژانویه در نشستی خبری تأکید کرد که هیئتهای اتّحادیه اروپا و سازمان امنیت و همکاری در اروپا در نظارت بر این انتخابات شرکت فعال خواهند داشت و افزود : “این انتخابات امتحان جدّی است برای ما.”

روز دوشنبه، 18 ژانویه، مسئولان کمیسیون مرکزی انتخابات و رأی پرسی تاجیکستان اعلام کردند، که ثبت نام نامزدها برای شرکت در انتخابات پارلمانی 28 فوریه به پایان رسیده است.

طبق اطلاع این منبع برای شرکت در انتخابات 175 نامزد ثبت نام شده است، که 151 نفر از آنها نمایندگان احزاب سیاسی بوده و بقیه نامزدهای مستقل هستند. تأکید شده است، که در این مبارزات انتخاباتی زنها فعالتر شده‌اند، زیرا تعداد نامزدهای از میان آنها برای بار نخست به 22 نفر رسیده است.

مطالب مرتبط