جمع آوری میلیون ها دلار از طریق اس ام اس برای هائیتی

صلیب سرخ آمریکا می گوید مردم طی شش روز پس از وقوع زلزله هائیتی، با فرستادن اس ام اس از تلفن همراه خود حداقل 22 میلیون دلار به عملیات امداد این سازمان در هائیتی کمک کرده اند.

بر اساس توافقی که صلیب سرخ آمریکا با شرکت های مخابراتی دارد، مردم می توانند با ارسال یک اس ام اس به شماره 90999 که در آن نوشته شده باشد "هائیتی"، ده دلار در اختیار صلیب سرخ قرار دهند.

صلیب سرخ آمریکا می گوید که تا روز دوشنبه (18 ژانویه) در مجموع از طرق مختلف بیش از 112 میلیون دلار جمع آوری کرده که 22 میلیون دلار آن از محل کمک های ده دلاری بوده که توسط اس ام اس به این نهاد رسیده است.

شرکت های مخابراتی موافقت کرده اند که در مورد هائیتی از دستمزد معمول خود گذشت کنند و سریع تر کمک های ده دلاری را به صندوق صلیب سرخ آمریکا واریز کنند.

ناظران جمع آوری اس ام اسی 22 میلیون دلار را بی سابقه می دانند، با توجه به این که بعد از سونامی مرگبار سال 2004 میلادی، مردم در آمریکا از این طریق فقط 200 هزار دلار کمک کرده بودند.

در پی وقوع توفان کاترینا که در سال 2005 میلادی خسارت های فراوانی به شهر نیواورلئان آمریکا وارد آورد، مردم در کل حدود 400 هزار دلار از طریق اس ام اس کمک کردند.

بر اساس آمار موجود، سازمان های امدادگر غیردولتی در آمریکا تا روز دوشنبه موفق به جمع آوری حداقل 200 میلیون دلار از مردم شده اند.

بخش بزرگی از این کمک ها از طریق شبکه اینترنت در اختیار سازمان هایی مانند شعبه های آمریکایی آکسفام یا صندوق حمایت از کودکان قرار گرفته است.

ناظران همچنین می گویند که در زلزله هائیتی مردم بطور گسترده از شبکه های اجتماعی در اینترنت از جمله وب سایت هایی مانند فیسبوک و تویتر برای یافتن بستگان خود یا درخواست کمک استفاده کرده اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و همسرش میشل روز دوشنبه در ساختمان صلیب سرخ آمریکا در واشنگتن از طریق تویتر حضور خود را در مرکز ویژه امداد هائیتی صلیب سرخ اعلام کردند.

مطالب مرتبط