تمایل ترکیه به ازسرگیری میانجیگری میان سوریه و اسرائیل

Image caption احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه به همراه اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل و سفیر ترکیه در اسرائیل

روزنامه هاآرتص اسرائیل از تمایل ترکیه برای میانجیگری میان اسرائیل و سوریه خبر داده است.

ترکیه در زمان نخست وزیری اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل میان این کشور و سوریه میانجیگری کرد. دو کشور برای مدتی مذاکراتی غیر رسمی برگزار کردند اما این مذاکرات پس از به قدرت رسیدن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر راستگرای اسرائیل متوقف شده است.

روزنامه هاآرتص می گوید ترکیه تمایل خود را برای ایفای چنینی نقشی در سفر اخیر اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل به آنکارا ابراز کرده است.

به نوشته این روزنامه، احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در دیدارش با آقای باراک بر آمادگی کشورش در این زمینه تاکید کرده است.

برخی مقام های اسرائیل از سیاست های اخیر دولت ترکیه در قبال اسرائیل ناراضی هستند و می گویند این کشور نمی تواند به عنوان میانجی عمل کند. این سیاستمداران اسرائیلی که عمدتا از جناح راست اسرائیل هستند می گویند دولت ترکیه با نزدیک شدن به ایران و سوریه دیگر نمی تواند چنین نقشی را به عهده بگیرد.

در دیدار وزیر دفاع اسرائیل از ترکیه همچنین در باره گسترش روابط دو کشور نیز مذاکره شد.

روزنامه های اسرائیلی می گویند ترک ها در این دیدار خواهان آن شده اند که اسرائیل اجازه دهد کمک های ترکیه برای مردم غزه به این منطقه ارسال شود.

یکی از دلایل تنش در روابط ترکیه و اسرائیل، اوضاع غزه است. ترکیه به شدت از تهاجم نظامی اسرائیل علیه غزه انتقاد کرد و سیاست های این کشور در محاصره این منطقه را به شدت زیر سئوال برده است.

چندی پیش وزیر خارجه ترکیه قرار بود به اسرائیل و مناطق فلسطینی سفر کند، اما پس از آن که اسرائیل اجازه سفر احمد داوود اوغلو به غزه را نداد، ترکیه این سفر را لغو کرد.

ترکیه خواهان آن است که اسرائیل به محاصره اقتصادی غزه پایان دهد.

سفر وزیر دفاع اسرائیل به ترکیه در راستای تلاش این کشور در پایان دادن به تنش موجود در روابط دو کشور است. به جز وزیر دفاع، مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل نیز به ترکیه سفر کرده است.

یکی از اهداف سفر مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل به ترکیه، مذاکره در باره سفر احتمالی رئیس جمهور و وزیر خارجه ترکیه به اسرائیل است. طرف ترک اصرار می کند که مقامات ترکیه باید بتوانند به غزه سفر کنند.

مطالب مرتبط