رهبر 'گروه تروریستی' در کانادا به حبس ابد محکوم شد

زکریا عماره
Image caption زکریا عماره به توطئه بمب گذاری منجر به قتل دهها نفر متهم شده بود

دادگاهی در کانادا رهبر یک گروه تندرو اسلامگرا را در ارتباط با اتهام توطئه برای اقدامات تروریستی مجرم شناخت و به حبس ابد محکوم کرد.

در نخستین مورد از صدور حکم حبس ابد برای جرایم تروریستی در کانادا، دادگاهی در تورنتو، زکریا عماره، بیست و چهارساله را به جرم رهبری اقداماتی برای بمب گذاری در بورس اصلی کانادا و دو ساختمان عمده دولتی در این کشور به حبس ابد محکوم کرد.

این شهروند اردنی تبار کانادایی در آغاز محاکمه خود در ماه اکتبر سال گذشته اتهام رهبری گروه موسوم به "تورنتو ۱۸" و برنامه ریزی برای بمب گذاری در برابر ساختمان بورس تورنتو، یک ساختمان وابسته به سازمان اطلاعات کانادا و یک پایگاه نظامی در این کشور را پذیرفته بود.

زکریا عماره و هفده نفر از اعضای گروه تورنتو ۱۸در سال 2006 و پیش از اقدام به بمب گذاری دستگیر شدند و رسانه های همگانی کانادا از بازداشت آنان به عنوان ضربه ای به اعتماد به نفس مردم این کشور در مورد مصونیت در برابر حملات تروریستی نام بردند.

در جریان محاکمه، اسناد و مدارکی در مورد برنامه ریزی های این گروه برای خرابکاری در کانادا مطرح شد که به گفته قاضی دادگاه نشان می داد که اجرای این برنامه ها به "کشتار بی سابقه مردم" در کانادا منجر می شد.

قاضی دادگاه هنگام صدور حکم حبس ابد برای زکریا عماره گفت که وی تنها "پیاده نظام" یک تشکیلات تروریستی نبوده بلکه نقش فرماندهی و آمریت چنین تشکیلاتی را بر عهده داشته و در نتیجه، باید مسئولیت اصلی تدوین هدف های چنین گروهی را نیز بپذیرد.

پس از اعلام رای دادگاه، زکریا عماره از اقدامات گذشته خود پوزش خواست و گفت که "من به شما اطمینان می دهم که در صدد اصلاح خود برخواهم آمد."

در آغاز محاکمه، وکیل مدافع متهم با اشاره به تصمیم موکل خود به پذیرش اتهامات، گفته بود که مجازات مناسب برای جرمی که واقع شده بین هجده تا بیست سال حبس است اما دادستان خواستار صدور حکم حبس ابد شد که شدیدترین مجازات در قوانین ضد تروریستی کانادا است.

با وجود دریافت حکم حبس ابد، زکریا عماره می تواند شش سال دیگر درخواست عفو و آزادی از زندان را تسلیم مقامات قضایی کانادا کند که براساس تشخیص خود در مورد اصلاح شدن او، در این زمینه تصمیم گیری خواهند کرد.

توطئه بی سابقه

خبر کشف توطئه بمب گذاری در کانادا در سال 2006 به عنوان یک واقعه بی سابقه در رسانه های گروهی این کشور انعکاس یافت زیرا کانادا تا پیش از آن هرگز هدف عملیات تروریستی قرار نگرفته بود.

زکریا عماره، که ازدواج کرده و دارای یک دختر چهار ساله است، هنگام بازداشت به عنوان کارگر در یک پمپ بنزین کار می کرد و دانشجوی رشته الکترونیک در یکی از کالج های تورنتو هم بود.

Image caption انفجار بورس تورنتو هدف اصلی گروه به رهبری عماره بود

او در یک خانواده مهاجر اردنی که پیرو مسیحیت ارتدوکس بودند متولد شد که در دهه های 1980 و 1990، و پس از اقامت در قبرس و عربستان سعودی سرانجام در سال 1997 به کانادا مهاجرت کردند.

زکریا عماره تا سن ده سالگی مسیحی بود اما در آن سال به اسلام گروید و بعدا به سوی عقاید اسلامگرایان تندرو گرایش یافت.

به گفته دادستان دادگاه، عماره و تعدادی از همفکران او در نظر داشتند در اواخر سال 2006 یک کامیون پر از مواد منفجره را با استفاده از وسیله کنترل از راه دور در برابر ساختمان بورس تورنتو منفجر کنند و به بمب گذاری های مشابهی در چند مرکز دولتی و نظامی نیز مبادرت ورزند.

برای این منظور، آنان در صدد تهیه مواد لازم برای ساختن بمب برآمدند که در جریان آن، با یک مامور امنیتی کانادایی که خود را فروشنده این مواد معرفی کرده بود تماس گرفتند که سرانجام به کشف این توطئه و بازداشت اعضای این گروه علاوه بر زکریا عماره، یکی از همدستان او به دوازده سال زندان با محاسبه دوران بازداشت محکوم شده است.

چهار تن از هجده فرد متهم به عضویت در گروه به رهبری زکریا عماره اتهام ارتباط با توطئه بمب گذاری را پذیرفته اند که تا کنون دادگاه یکی را مجرم شناخته و به زودی حکم خود را در مورد او صادر خواهد کرد.

پرونده شش متهم دیگر نیز به جریان افتاده که محاکمه یکی از آنان آغاز شده و پنج نفر دیگر در ماه مارس محاکمه خواهند شد.

سایر بازداشت شدگان در ارتباط با این توطئه به دلیل فقدان مدارک در مورد آگاهی از هدف های تروریستی ای گروه آزاد شده اند.

مطالب مرتبط