هون: بریتانیا به آمریکا قول حمایت بدون شرط از حمله به عراق را نداده بود

جف هون
Image caption جف هون گفت به نظر او خطر امنیتی مهمتر برای بریتانیا در دراز مدت، ایران بود نه عراق

جف هون، وزیر دفاع سابق بریتانیا به کمیته تحقیق در باره شرکت بریتانیا در جنگ عراق گفته است که این تصور که بریتانیا به آمریکا اطمینان داده بود که از عملیات نظامی در عراق حمایت بدون شرط خواهد کرد، درست نیست.

جف هون که هنگام جنگ عراق وزیر دفاع بریتانیا بود، گفت بریتانیا همواره امیدوار بود که تلاش های دیپلماتیک برای حل مسئله عراق به نتیجه برسد و تا هنگامی که نمایندگان پارلمان بریتانیا شرکت این کشور در جنگ را تایید نکردند، تصمیمی در باره شرکت بریتانیا در این جنگ اتخاذ نشده بود.

آقای هون گفت که او از این بیم داشت که با توجه به جنگ افغانستان و تعهدات نظامی بریتانیا در نقاط دیگر، مداخله در جنگ عراق، کار دشواری باشد.

وی همچنین گفت که در سال 2002، وی به تونی بلر گفته بود که به عقیده او در دراز مدت تهدید امنیتی مهمتر برای بریتانیا، ایران است نه عراق.

ولی وزیر دفاع سابق بریتانیا در مجموع از نخست وزیر سابق بریتانیا به شدت حمایت کرد و بر این نکته پافشاری کرد که بر خلاف آنچه برخی از مقامات گفته اند، این که تونی بلر حدود یک سال قبل از اشغال عراق تصمیم حمله به این کشور را گرفته بود صحت ندارد.

قبل از حضور آقای هون در جلسه کمیته تحقیق، نامه ای انتشار یافته بود که لرد گلدسمیت، دادستان کل بریتانیا 17 ماه قبل از اشغال عراق برای جف هون نوشته بود.

در این نامه هشدار داده شده بود که برای توجیه عملیات نظامی بریتانیا در عراق "مشکلات قابل توجه" وجود دارد.

جف هون به کمیته تحقیق گفت بریتانیا خواهان خلع سلاح عراق بود ولی هرگز به آمریکا نگفته بود که از حمله به عراق بدون شرط حمایت می کند.

آقای هون اذعان کرد که بریتانیا احساس می کرد که چنانچه نقش مهمی در اشغال عراق داشته باشد، نفوذ بیشتری در عراق پس از جنگ، خواهد داشت.

تحقیقات در باره جنگ عراق اکنون وارد مرحله تازه ای شده است.

پس از ادای شهادت شماری از دیپلمات ها و مقامات نظامی، جف هون اولین وزیر کابینه تونی بلر است که در جلسه تحقیق حاضر شده است.

روز پنجشنبه 21 ژانویه، جک استرا وزیر خارجه بریتانیا در هنگام جنگ عراق، در کمیته تحقیق به عنوان شاهد حضور خواهد یافت.

قرار است در تاریخ 29 ژانویه نیز آقای بلر در جلسه تحقیق حاضر شده و به سئوالات اعضای کمیته تحقیق پاسخ دهد.

اعضای کمیته تحقیق توسط گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا انتخاب شده اند و همین امر سبب شده که در باره مستقل بودن این کمیته سئوالاتی مطرح شود.

مطالب مرتبط