به روز شده:  03:36 گرينويچ - چهارشنبه 20 ژانويه 2010 - 30 دی 1388

پیروزی مهم برای جمهوری خواهان در انتخابات سنا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اسکات براون از حزب جمهوری خواه در رقابت برای به دست آوردن کرسی ایالت ماساچوست در سنای آمریکا که در پی مرگ ادوارد کندی خالی مانده بود پیروز شده است.

با شمارش بخشی از آرا و پس از آنکه مشخص شد آقای براون با فاصله قابل توجهی پیش است، مارتا کوکلی از حزب دموکرات اذعان به شکست کرد.

شکست او یک ضربه مهم به باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به حساب می آید چرا که برنامه او برای اصلاح نظام بهداشتی را با مانعی مهم مواجه می کند.

جمهوری خواهان با این پیروزی حزب دموکرات را از اکثریت با 60 کرسی ساقط کردند - این حد نصابی است که برای فائق آمدن بر مانع تراشی آیین نامه ای حزب اقلیت لازم است.

به این ترتیب چشم انداز تصویب لایحه اصلاح نظام بهداشتی بسیار دشوارتر جلوه می کند. این مهمترین هدف در زمینه سیاست داخلی بود که آقای اوباما در نخستین سال ریاست جمهوری دنبال می کرد.

پل آدامز خبرنگار بی بی سی در بوستون می گوید که رقابت بر سر این کرسی باید برای دموکرات ها یک امر تشریفاتی می بود چرا که شمار اعضای این حزب در ماساچوست سه برابر جمهوری خواهان است، و کرسی مزبور برای بیش از نیم قرن در اختیار خانواده کندی بوده است.

اما مبارزات انتخاباتی خانم کوکلی کم جان توصیف می شد که به رقیب جمهوری خواه اجازه داد از او پیشی گیرد.

آقای اوباما روز یکشنبه به بوستون رفت تا به مبارزات خانم کوکلی جان بخشد، که خود نشانه نگرانی فزاینده کاخ سفید بود.

آقای براون ابراز امیدواری کرده است که هر چه زودتر مراسم تحلیف او برای اشغال کرسی برگزار شود.

تحلیلگران می گویند که با توجه به این که نظرسنجی ها نشان می دهد که تقریبا نیمی از آمریکایی ها فکر می کنند آقای اوباما به قول های اصلی خود در مبارزات انتخاباتی عمل نکرده است، رقابت سه شنبه در ماساچوست به عنوان رفراندومی در مورد عملکرد یک سال اول او تلقی می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.