به روز شده:  12:15 گرينويچ - چهارشنبه 20 ژانويه 2010 - 30 دی 1388

گیتس: القاعده می‌خواهد میان هند و پاکستان جنگ راه بیاندازد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا می گوید القاعده سعی در بی ثبات کردن آسیای جنوبی دارد و می خواهد به جنگ میان پاکستان و هند دامن بزند.

آقای گیتس که به هند سفر کرده گفت القاعده حامی طالبان در افغانستان و پاکستان و سایر گروه های اسلامگرا است.

وزیر دفاع آمریکا، لشکر طیبه را که گمان می رود مسئول حملات خونین به شهر مومبای (بمبئی) هند در سال 2008 بود، از جمله این گروه ها نام برده است.

رابرت گیتس افرود غیر منطقی نیست که گمان کنیم صبر هند در قبال انجام حملات بیشتر در خاک این کشور بی حد و مرز نخواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا در سخنان خود در دهلی نو تاکید کرد که القاعده تنها خواهان بی ثباتی در افغانستان و پاکستان نیست بلکه می خواهد کل منطقه را گرفتار بحران کند.

اظهارات وزیر دفاع آمریکا در مورد بی شکیبایی هند موضوع تازه ای نیست. برخی دیپلمات ها پیشتر تاکید کرده اند که در صورت انجام حمله تروریستی جدیدی در هند، این کشور احتمالا واکنش نشان خواهد داد.

رابرت گیتس برای گسترش روابط آمریکا با هند به این کشور سفر کرده است.

پاکستان از این موضوع خشنود نیست و نگران افزایش نقش هند در منطقه به خصوص در افغانستان است. این نگرانی همچنین وجود دارد که در صورت تقویت نقش هند در افغانستان، پاکستان تمایل چندانی به برقراری ثبات و امنیت در این کشور نشان نخواهد داد.

به دنبال حملات اسلامگرایان تندرو به شهر مومبای، مانموهان سینگ، نخست وزیر هند از سوی محافل داخلی برای اقدام علیه پاکستان تحت فشار قرار گرفت. هند از آن زمان همسایه خود را برای اقدام موثر علیه گروه های پیکارجوی اسلامگرا تحت فشار قرار داده است.

هند از این که پاکستان تا کنون رهبران عملیات حمله به شهر مومبای را محاکمه نکرده، خشمگین است.

قرار است در سفر وزیر دفاع آمریکا به هند، در باره گسترش همکاری های نظامی و دفاعی میان دو کشور نیز مذاکره شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.