به روز شده:  15:16 گرينويچ - چهارشنبه 20 ژانويه 2010 - 30 دی 1388

پس لرزه‌ای قوی هائیتی را تکان داد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پورتو پرنس، پایتخت هائیتی در حالی که گروه های امدادی کماکان در جستجوی بازماندگان زلزله هفته گذشته هستند، شاهد پس لرزه ای قوی بوده است.

هنوز گزارشی در مورد تلفات احتمالی این پس لرزه که به شدت شش و یک دهم ریشتر بود، گزارش نشده است. این پس لرزه هشت روز پس از زلزله هفت و سه دهم ریشتری روی داد.

در زلزله سه شنبه گذشته نزدیک به دویست هزار نفر جان خود را از دست دادند و نزدیک به یک میلیون و پانصد هزار نفر نیز بی خانمان شدند.

خبرنگار بی بی سی در پورتو پرنس می گوید به دنبال این پس زلزله، مردم به خیابان ها فرار کردند که این اقدام منجر به ریزش کامل برخی ساختمان های نیمه خراب از زلزله قبلی شد.

سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود گفته است که صد و بیست و یک نفر توسط گروه های امدادی از زیر آوار، سالم بیرون کشیده شده اند. تازه ترین مورد، نجات یک زن 69 ساله از زیر خرابه های کلیسایی در پورتو پرنس بود. این زن یک هفته در زیر آوار زنده مانده بود.

این زن گفته است که یک کشیش نیز در زیر آوار بود و آنها برای چند روز با یکدیگر صحبت می کردند اما کشیش نهایتا درگذشت.

انتقاد از نحوه کمک رسانی آمریکا

زلزله هائیتی

یک زن 69 ساله از زیر خرابه های کلیسایی در پورتو پرنس پس از یک هفته زنده از زیر آوار بیرون کشیده شد

پس از طرح انتقادهایی از عملکرد ارتش آمریکا در اداره فرودگاه پورتوپرنس، در پایتخت هائیتی، ارتش آمریکا از نحوه نظارت خود بر این فرودگاه دفاع کرده است.

سازمان ها، گروههای امداد رسانی و بعضی از دولت های جهان با انتقاد از تاخیرهای به وجود آمده در اجازه ورود به هواپیماهای حامل کمک به فرودگاه پورتوپرنس برای کمک به مردم زلزله زده هائیتی، می گویند در حال حاضر اولویت نخست برای فرود در این فرودگاه با هواپیماهای نظامی است.

یکی از سازمان های امداد رسانی بین المللی موسوم به "پزشکان بدون مرز" اعلام کرده است پس از آنکه به یکی از هواپیماهایی که تجهیزات این گروه را حمل می کرده اجازه نشستن در فرودگاه پورتوپرنس داده نشد، پرسنل این گروه برای انجام یک عمل قطع عضو مجبور شده اند از بازاری محلی در این شهر یک اره بخرند.

این درحالیست که ژنرال داگلاس فریزر، یکی از فرماندهان ارتش آمریکا در هائیتی می گوید نیروهای ارتش آمریکا تمام تلاش خود را می کنند تا کمک ها در سریع ترین و انسانی ترین شرایط ممکن به هائیتی منتقل شود.

نیروهای ارتش آمریکا قصد دارند به زودی از دو فرودگاه دیگر هم برای انتقال کمک های ارسال شده به مردم هائیتی استفاده کنند. یکی از این فرودگاهها در منطقه ای به نام ژکمل در هائیتی و دیگری در شهر سن ایسیدرو در جمهوری دومینیکن قرار دارد.

در همین حال در شرایطی که یک هفته از زلزله شدید هفته گذشته در هائیتی می گذرد، اکنون با سرعت گرفتن روند کمک رسانی در این کشور نیروهای ارتش آمریکا در حال پخش شدن رد نقاط مختلف این کشور برای انتقال کمک های ارسال شده به مردم هائیتی هستند.

مقام های سازمان ملل متحد می گویند مراکزی برای توزیع کمک ها در پایتخت ایجاد شده است و نیروهای سازمان ملل در کنار نیروهای ارتش آمریکا در تحویل این کمک ها به مردم هائیتی فعالیت می کنند.

گزارش ها حاکیست هلی کوپترها تعدادی از نیروهای ارتش آمریکا را در محوطه کاخ ریاست جمهوری هائیتی پیاده کرده اند و این نیروها برای تامین امنیت بیمارستانی که در نزدیکی این مجموعه قرار دارد اقداماتی را انجام داده اند.

افزایش نیروهای سازمان ملل

زلزله هائیتی

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل متحد قصد دارد برای تقویت نیروهای حافظ امنیت در هائیتی به منظور جلوگیری از غارت نیروهای بیشتری به این کشور اعزام کند.

در شرایطی که مردم هنوز در انتظار رسیدن کمک های بین المللی هستند، خشم و عصبانیت بازماندگان این زلزله در پایتخت مشهود است.

پس از آنکه ازدحام پروازها در فرودگاه پورتو پرنس مانع فرود بعضی از هواپیماها شد، نیروهای ارتش آمریکا از طریق هلی کوپتر اقدام به تحویل محموله های آب و مواد غذایی در پایگاههای مخصوص کمک رسانی در پایتخت و دیگر شهرهای هائیتی کرده اند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل از افزایش نیروهای نظامی سازمان تا ۲۰۰۰ نفر برای مدت ۶ ماه خبر داده است و قرار است تعداد نیروهای پلیس این سازمان در هائیتی هم به ۱۵۰۰ نفر افزایش یابد.

آقای بان همچنین گفت سازمان ملل در حال مذاکره با کشورهای عضو است و احتمالا به زودی نیروهای کمکی بیشتری به هائیتی اعزام خواهند شد. در حال حاضر تعداد نیروهای سازمان ملل در هائیتی به ۹۰۰۰ نفر می رسد.

با وجود گزارش هایی که از غارت اموال عمومی و شخصی در هائیتی مخابره می شود، آقای بان نگرانی ها در مورد شرایط امنیتی در این کشور را بی مورد دانسته و اعلام کرده است در مجموع شرایط در هائیتی آرام است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.