ارتش آمریکا از عملکرد خود در اداره فرودگاه پورتوپرنس دفاع کرد

زلزله هائیتی

پس از طرح انتقادهایی از عملکرد ارتش آمریکا در اداره فرودگاه پورتوپرنس، در پایتخت هائیتی، ارتش آمریکا از نحوه نظارت خود بر این فرودگاه دفاع کرده است.

سازمان ها، گروههای امداد رسانی و بعضی از دولت های جهان با انتقاد از تاخیرهای به وجود آمده در اجازه ورود به هواپیماهای حامل کمک به فرودگاه پورتوپرنس برای کمک به مردم زلزله زده هائیتی، می گویند در حال حاضر اولویت نخست برای فرود در این فرودگاه با هواپیماهای نظامی است.

یکی از سازمان های امداد رسانی بین المللی موسوم به "پزشکان بدون مرز" اعلام کرده است پس از آنکه به یکی از هواپیماهایی که تجهیزات این گروه را حمل می کرده اجازه نشستن در فرودگاه پورتوپرنس داده نشد، پرسنل این گروه برای انجام یک عمل قطع عضو مجبور شده اند از بازاری محلی در این شهر یک اره بخرند.

این درحالیست که ژنرال داگلاس فریزر، یکی از فرماندهان ارتش آمریکا در هائیتی می گوید نیروهای ارتش آمریکا تمام تلاش خود را می کنند تا کمک ها در سریع ترین و انسانی ترین شرایط ممکن به هائیتی منتقل شود.

نیروهای ارتش آمریکا قصد دارند به زودی از دو فرودگاه دیگر هم برای انتقال کمک های ارسال شده به مردم هائیتی استفاده کنند. یکی از این فرودگاهها در منطقه ای به نام ژکمل در هائیتی و دیگری در شهر سن ایسیدرو در جمهوری دومینیکن قرار دارد.

در همین حال در شرایطی که یک هفته از زلزله شدید هفته گذشته در هائیتی می گذرد، اکنون با سرعت گرفتن روند کمک رسانی در این کشور نیروهای ارتش آمریکا در حال پخش شدن رد نقاط مختلف این کشور برای انتقال کمک های ارسال شده به مردم هائیتی هستند.

مقام های سازمان ملل متحد می گویند مراکزی برای توزیع کمک ها در پایتخت ایجاد شده است و نیروهای سازمان ملل در کنار نیروهای ارتش آمریکا در تحویل این کمک ها به مردم هائیتی فعالیت می کنند.

گزارش ها حاکیست هلی کوپترها تعدادی از نیروهای ارتش آمریکا را در محوطه کاخ ریاست جمهوری هائیتی پیاده کرده اند و این نیروها برای تامین امنیت بیمارستانی که در نزدیکی این مجموعه قرار دارد اقداماتی را انجام داده اند.

افزایش نیروهای سازمان ملل

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل متحد قصد دارد برای تقویت نیروهای حافظ امنیت در هائیتی به منظور جلوگیری از غارت نیروهای بیشتری به این کشور اعزام کند.

در شرایطی که مردم هنوز در انتظار رسیدن کمک های بین المللی هستند، خشم و عصبانیت بازماندگان این زلزله در پایتخت مشهود است.

پس از آنکه ازدحام پروازها در فرودگاه پورتو پرنس مانع فرود بعضی از هواپیماها شد، نیروهای ارتش آمریکا از طریق هلی کوپتر اقدام به تحویل محموله های آب و مواد غذایی در پایگاههای مخصوص کمک رسانی در پایتخت و دیگر شهرهای هائیتی کرده اند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل از افزایش نیروهای نظامی سازمان تا ۲۰۰۰ نفر برای مدت ۶ ماه خبر داده است و قرار است تعداد نیروهای پلیس این سازمان در هائیتی هم به ۱۵۰۰ نفر افزایش یابد.

آقای بان همچنین گفت سازمان ملل در حال مذاکره با کشورهای عضو است و احتمالا به زودی نیروهای کمکی بیشتری به هائیتی اعزام خواهند شد. در حال حاضر تعداد نیروهای سازمان ملل در هائیتی به ۹۰۰۰ نفر می رسد.

با وجود گزارش هایی که از غارت اموال عمومی و شخصی در هائیتی مخابره می شود، آقای بان نگرانی ها در مورد شرایط امنیتی در این کشور را بی مورد دانسته و اعلام کرده است در مجموع شرایط در هائیتی آرام است.

اتهام چاوز

نیروهای تفنگدار نیروی دریایی در کنار نیروهای لشکر هوابرد ۸۲ نیروی زمینی ارتش آمریکا از چند روز پیش به صف امدادگران پیوسته اند.

این در حالیست که هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، آمریکا را به اشغال نظامی هائیتی متهم کرده است.

ژنرال کن کین، فرمانده ارتش آمریکا در هائیتی ضمن رد این اتهام ماموریت خود را بشردوستانه دانسته است و می گوید که آمریکا به درخواست جامعه بین المللی و دولت هائیتی به این کشور نیرو فرستاده است.

ارتش آمریکا در عین حال تاکید دارد که عملیات امداد به زودی از جستجو برای یافتن زندگان احتمالی به جمع آوری اجساد از زیر آوارها تمرکز خواهد کرد.

دولت هائیتی می گوید که تا کنون حداقل 75 هزار نفر را در گورهای دسته جمعی خارج از پایتخت به خاک سپرده شده اند.

انتقال کودکان خردسال

در تحولی دیگر، دولت های آمریکا و هلند با پذیرش تعدادی از کودکان که در اثر زلزله خانواده خود را از دست داده اند، موافقت کرده اند.

دولت هلند روز سه شنبه ۱۰۹ کودک خردسال را پذیرفت. قرار است خانواده های داوطلب در هلند از این کودکان مراقبت کنند.

۵۳ تن از این کودکان خردسال هم سه شنبه توسط یک هواپیمای ترابری ارتش آمریکا به ایالت پنسیلوانیا منتقل شدند.

بر اساس آمار موجود، هائیتی پیش از وقوع زلزله هفته گذشته نیز حدود ۳۸۰ هزار کودک یتیم داشت، رقمی که گفته می شود پس از زلزله بطور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده است.

از سوی دیگر، شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز با اعزام ۳۵۰۰ نیروی دیگر به هائیتی موافقت کرده است.

۱۵۰۰ نفر از آن ها ماموران پلیس و بقیه از پرسنل ارتش خواهند بود.

سازمان ملل متحد در حال حاضر حدود نه هزار نیرو در هائیتی دارد که بیشتر آن ها را برزیل تامین کرده است.

مطالب مرتبط