افزایش مرگ مهاجران تاجیک در روسیه

Image caption طبق آمار رسمی، همه‌ساله میزان مرگ مهاجران تاجیک در روسیه در حال افزایش است.

بر اساس گزارش وزارت کشور تاجیکستان جسد 784 شهروند این کشور که در روسیه درگذشته اند، به تاجیکستان انتقال داده شده اند.

گفته می‌شود که 93 نفر از این افراد کشته شده‌اند و به گفته وزیر کشور تاجیکستان، 45 تن از آنها از سوی هموطنان خود به قتل رسیده‌اند.

این در حالیست، که در سال گذشته حدود 700 هزار شهروند تاجیکستان برای مهاجرت کاری به روسیه سفر کرده‌اند.

عبدالرّحیم قهّارف، وزیر امور داخله تاجیکستان، روز چهارشنبه (20 ژانویه) در یک نشست مطبوعاتی گفت که میزان انتقال اجساد مهاجران تاجیک از روسیه به وطن در مقایسه‌ با سال قبل از آن 103 مورد بیشتر بوده است.

وی افزود، که تحقیق موارد مرگ و میر شهروندان تاجیکستان در روسیه همواره در محور دیدار و گفتگوهای مقامات این وزارتخانه با همتایان روس قرار داشته است.

با این وجود، به گفته ژنرال قهّارف همه موارد قتل اتباع تاجیک در روسیه از جمله تحقیق و بازجویی از مظنونان این حوادث، به سرانجام نرسیده است.

بر اساس آمار این وزارتخانه، در سال 2009 در روسیه 206 شهروند تاجیکستان در پی بیماری و 180 نفر در تصادفهای راه جان خود را از دست داده‌اند.

Image caption ژنرال قهّارف می‌گوید که در ملاقاتش با همتایان روس پیوسته موضوع مهاجران تاجیک را مطرح می‌کند.

طبق دستور رئیس جمهوری تاجیکستان، از سه سال قبل به این سو انتقال اجساد مهاجران تاجیک از روسیه به کشور به عهده شرکت دولتی هواپیمایی “تاجیک ایر” وا‌گذار شده است.

ولی این شرکت از تعداد محدودی از شهرهای روسیه به تاجیکستان پرواز انجام می‌دهد و به این دلیل نمی‌تواند کلّیه اجساد را به طور رایگان به تاجیکستان انتقال دهد.

به گفته عبدالرّحیم قهّارف، در سال جاری برای نخستین بار تا 12 درصد اجساد مهاجران با استفاده از مبالغ کارفرمایان روس به تاجیکستان انتقال داده شده‌اند.

طبق توافقات دو کشور، اگر مهاجران در روسیه فعالیّت قانونی داشته باشند، پس کارفرمایان در صورت مرگ مهاجر به انتقال جسد وی موظف هستند.

سفی‌الله دیوانه‌یف، رئیس اداره مهاجرت وزارت امور داخله تاجیکستان، می‌گوید که در سال 2009 این نهاد سفر بیش از 692 هزار شهروند تاجیکستان برای کار به روسیه را ثبت کرده است.

ولی منابع مستقل تعداد مهاجران تاجیک در روسیه را بالغ بر یک میلیون نفر ارزیابی می‌کنند. آقای دیوانه‌یف خبر داد که قرار است در سال جاری در تاجیکستان نحوه مؤثرتر شمارش تعداد مهاجران کاری راه‌اندازی شود.

در همین حال، سازمان گروه بین‌المللی بحران (ICG) در گزارش اخیر خود اظهار داشته است که بحران جهانی مالی وضع مهاجران کاری از کشورهای آسیای مرکزی، از جمله تاجیکستان در روسیه را دشوارتر ساخته است.

به اعتقاد مؤلفان این گزارش، هرچند ادّعا می‌شود که بیش از 90 درصد مهاجران کاری به کشور بازگشته‌اند، ولی به دلیل نپرداختن معاش از سویی کارفرمایان، تعداد زیادی از این افراد نتوانسته‌اند روسیه را ترک کنند.

Image caption به گفته آقای دیوانه‌یف، از سال جاری در تاجیکستان نحوه جدید شمارش تعداد مهاجران کاری راه‌اندازی می‌شود.

طبق گزارش گروه بحران، در پی تأثیر بحران جهانی مالی در روسیه میزان نژادپرستی در این کشور بالا رفته و به تبع آن زندگی مهاجران کاری، بویژه از کشورهای آسیای مرکزی با خطرات گسترده‌ای روبروست.

تحلیلهای تازه این سازمان حاکیست که 47 درصد شهروندان روسیه مهاجران کاری را منبع جرایم ارزیابی کرده و 60 درصد دیگر مهاجران را تروریست می‌دانند.

همچنین گروه بحران بر پایه منابع خود ادّعا می‌کند که گروههای تندرو اسلامی از میان مهاجران کاری در روسیه افراد زیادی را به صفوف خود جلب می‌سازند و این امر در آینده برای حکومتهای کشورهای منطقه مشکلاتی در پی خواهد داشت.

در همین حال گروه بین‌المللی بحران نوشته است که مبالغی که مهاجران کاری تاجیک به تاجیکستان انتقال می‌دهند، تقریباً معادل پنجاه درصد تولیدات ناخالص داخلی تاجیکستان است.

در همین حال شکورجان ظهورف، وزیر کار و حفظ اجتماعی تاجیکستان، روز سه‌شنبه (‌19 ژانویه) در نشستی مطبوعاتی اظهار داشت که در سال 2009 مهاجران برای برآورده ساختن نیاز خانواده‌های خود از طریق بانکها دو میلیارد دلار انتقال داده‌اند، که در مقایسه‌با سالی قبل 500 میلیون دلار کمتر بوده است.

مطالب مرتبط