اوباما به بانک ها و موسسه های مالی هشدار داد

Image caption تحلیلگران طرح جدید اوباما برای محدود کردن بانک ها را ناشی از شکست اخیر دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای سنا در ماساچوست می دانند

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده خواستار اعمال محدودیت هایی بر عملکرد بانک های بزرگ و موسسه های مالی برای پیشگیری از تکرار بحران های مالی در آینده شده است.

آقای اوباما در سخنانی در روز پنجشنبه گفت: "نباید اجازه دهیم که مالیات دهندگان آمریکایی بار دیگر اسیر دست بانک هایی شوند که به علت بزرگی آنها نمی توانیم اجازه دهیم ورشکست شوند." آقای اوباما به مداخله دولت برای پیشگیری از ورشکستگی چند بانک و موسسه مالی بزرگ در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ اشاره می کرد. طرح آقای اوباما برای نظارت بر عملکرد بانک ها شامل محدود نگه داشتن حجم آنها و منع فعالیت های تجاری پرخطر است. در پی سخنان آقای اوباما ارزش سهام بانک ها و موسسه های مالی در بورس های عمده آمریکا سقوط کرد. بانک آمریکا و موسسه مالی جی پی مورگان هر کدام بیشتر از شش درصد از ارزش سهام خود را در پایان معاملات روز پنجشنبه از دست دادند. طرح آقای اوباما همچنین شامل منع بانک های تجاری از سرمایه گذاری دارایی های خود در طرح های بزرگ است. آقای اوباما در سخنانش گفت: "در حالی که نظام مالی آمریکا در حال حاضر بسیار قوی تر از سال گذشته است ولی ساختار آن شامل همان قواعدی است که سال گذشته نزدیک بود ما را به سوی ورشکستگی کامل نظام مالی هدایت کند." تحلیلگران می گویند طرح آقای اوباما می تواند به تبدیل بانک های بزرگ آمریکا مانند جی پی مورگان و بانک آمریکا به موسسه های مالی کوچک تر منجر شود. لابی های بانکی آمریکا با طرح آقای اوباما موافق نیستند و او را متهم می کنند که سعی دارد نظام مالی کشور را به عقب برگرداند. سازمان میزگرد خدمات مالی که مدافع حقوق موسسه های مالی بزرگ وال استریت است در بیانیه ای گفت: "به جای به عقب راندن صنعت بانکداری و بازگشت شرایط اقتصادی به دهه ۱۹۳۰ بهتر است ساختارهای نظارتی را مدرن کنیم." بعضی از تحلیلگران موضع گیری آقای اوباما علیه بانک های بزرگ را نتیجه شکست این هفته دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای مجلس سنا در ایالت ماساچوست می دانند و آن را اقدامی سیاسی تلقی کرده اند. پیتر مویسی، استاد دانشگاه مریلند در این باره گفت: "این یک تلاش سیاسی است که ناشی از رخدادهای ماساچوست است." بانک ها نیز علیه اعمال قوانین سخت تر موضع گیری کرده اند. آقای اوباما می گوید در پیش بردن این طرح مصمم است. آقای اوباما گفت: "اگر این افراد می خواهند بجنگند، من هم آماده جنگ هستم."

مطالب مرتبط