به روز شده:  03:46 گرينويچ - جمعه 22 ژانويه 2010 - 02 بهمن 1388

چرا گوانتانامو در مهلت مقرر تعطیل نشد؟

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جان مانل که از خبرنگاران بی بی سی است، نخستین گزارشگر بریتانیایی بود که از بازداشتگاه نظامی آمریکا در خلیج گوانتانامو گزارش تهیه کرد. جال بعد از گذشت چندین سال، آقای مانل علت های عدم موفقیت باراک اوباما در تعطیل کردن گوانتانامو را در مهلت تعیین شده، بررسی می کند.

به نظر خیلی از افراد تعیین یک مهلت دوازده ماهه برای تعطیل کردن یک زندان بیشتر از مدت مورد نیاز برای انجام این کار است.

اما در حقیقت تعیین چنین هدفی همیشه بلندپروازانه است.

یکی از کارشناسان به دولت باراک اوباما توصیه کرده بود که فرصتی هجده ماهه را برای تعطیلی گوانتانامو در نظر بگیرد. من شخصا فکر می کردم این کار دو سال به درازا بکشد و وقتی باراک اوباما گفت این کار را ظرف یک سال انجام می دهد، شگفت زده شدم.

متاسفانه تعطیل کردن زندان گوانتانامو به وسیله دولت اوباما به سادگی بستن یک زندان معمولی نبود. این کار به راحتی انتقال زندانیان یک بازداشتگاه به بازداشتگاهی دیگر نیست. زندان گوانتانامو، یا به قول ارتش آمریکا "گیتمو"، یک مورد استثنایی است.

اولین مشکل دولت اوباما این بود که تعیین کند کدام یک از زندانیان را می تواند آزاد کند.

زندانیان خطرناک

تعدادی از مقام های دولت آمریکا و مدافعان تعطیل کردن زندان گوانتانامو را می شناسم که همواره با این نگرانی مواجه بوده اند که ممکن است بعضی از زندانیان آزاد شده می توانند درگیر فعالیت های خشونت آمیزی شوند که احتمالا به قیمت جان شهروندان ایالات متحده تمام خواهد شد.

پس از مشخص شدن فهرست زندانیان کم خطر که امکان آزادی آنها وجود دارد، سوال دیگری مطرح می شود و آن این است که پس از آزادی این افراد، آنها را باید به کجا فرستاد؟

دولت اوباما توانسته از حسن نیت جهانی نسبت به خود استفاده کند و چند کشور حاضر شده اند پذیرای آزادشدگان گوانتانامو باشند. البته وقتی آمریکا خود پذیرای این افراد نمی شود، این حسن نیت هم رو به افول خواهد رفت.

اینجاست که مشکلی به نام مشکل افکار عمومی در آمریکا مطرح می شود. یک نظرسنجی موسسه گالوپ که در نوامبر سال گذشته انجام شد نشان داد که دو سوم افراد مورد پرسش با تعطیلی گوانتانامو و انتقال زندانیان آن به خاک آمریکا مخالف هستند.

بسیاری از نمایندگان کنگره آمریکا، به خصوص نمایندگان دموکرات نیز حاضر نیستند بخت خود در انتخابات آتی را به خاطر موافقت با این کار به خطر بیندازند و به "راه دادن تروریست ها به خاک آمریکا" متهم شوند.

افکار عمومی

یکی از مشکلاتی که ذهن مسوولان دولتی در واشنگتن را درگیر کرده است، سرنوشت افرادی است که مدرک کافی برای محاکمه آنها وجود ندارد ولی به قدری خطرناک هستند که دولت نمی تواند آنها را آزاد کند.

مشکلات حقوقی خاصی درباره امکان ادامه بازداشت این افراد یا انتقال آنها به خاک آمریکا وجود دارد. آنها باید به آمریکا منتقل می شدند ولی کنگره مانع از این کار شد.

یکی از مشکلات موجود، تعیین وضع نود و هشت زندانی یمنی گوانتانامو بود. دولت آمریکا به شدت نگران بازگرداندن این افراد به یمن به خاطر وضع امنیتی این کشور است.

اگر دولت اوباما بتواند همه مشکلات مطرح شده در بالا را حل کند، تازه به نقطه شروع تعطیل کردن بازداشتگاه گوانتانامو رسیده است. اما به نظر می رسد موانع زیادی پیش از آغاز کار وجود داشته باشد.

آقای اوباما در ماه نوامبر اعلام کرد گوانتانامو در مهلت تعیین شده تعطیل نخواهد شد. این موضوع زمانی مطرح شد که برای همگان مسجل شده بود امکان تعطیلی به موقع این زندان وجود نخواهد داشت.

سوالی که مطرح می شود این است که آیا گوانتانامو امسال تعطیل خواهد شد؟ در حقیقت، این سوال وجود دارد که آیا این زندان اصلا تعطیل خواهد شد؟

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.