استرا: جنگ عراق سخت ترین تصمیم من بود

جک استرا
Image caption آقای استرا می گوید بریتانیا در پی سرنگونی رژیم عراق به عنوان هدف جنگ نبود

جک استرا، وزیر دادگستری کنونی بریتانیا که در زمان حمله به عراق وزیر امور خارجه بود، از تصمیم گیری درباره آغاز جنگ به عنوان دشوارترین تصمیم گیری زندگی خود نامبرده است.

آقای استرا که در برابر هیات تحقیق جنگ عراق صحبت می کرد، گفت تصمیم گیری او بر مبنای اطلاعاتی بود که در آن زمان در اختیار بریتانیا قرار داشت. جک استرا در این جلسه سه ساعته گفت پس از آن که فعالیت های دیپلماتیک شکست خورد، او با اکراه از آغاز جنگ حمایت کرد. به گفته آقای استرا او هدف آمریکا از آغاز جنگ با عراق برای تغییر حکومت این کشور را اشتباه و غیرقانونی می دانست و به همین علت تصمیم گیری درباره جنگ برای او همراه با تناقض های اخلاقی و سیاسی بوده است.

به گفته او آمریکا از سال ۱۹۹۸ در پی تغییر حکومت عراق بود ولی بریتانیا چنین هدفی را دنبال نمی کرد. او در این حال تاکید کرد صدام حسین یک تهدید جدی بود که باید با او برخورد می شد. آقای استرا نخستین وزیر کنونی دولت بریتانیاست که در برابر کمیسیون تحقیق حاضر می شود. این کمیسیون نقش بریتانیا در آغاز جنگ و حوادث پس از آن را بررسی می کند. آقای استرا همچنین تاکید کرد که اگر از آغاز جنگ پشتیبانی نمی کرد، این اتفاق هیچ وقت رخ نمی داد زیرا اکثریتی در پارلمان برای حمایت از تصمیم دولت باقی نمی ماند. جک استرا همچنین گفت هیچ گاه درباره استعفا بر سر جنگ عراق فکر نکرده بود ولی در صورت عدم موافقت پارلمان قادر به حمایت از این موضوع نبود. تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا هنگامی که با جورج بوش در بهار سال ۲۰۰۲ در تگزاس دیدار کرد، گفته بود که بحث هایی در داخل دولت این کشور درباره نحوه برخورد با عراق در جریان است. پیش از این دیدار، آقای استرا در نامه ای به آقای بلر نوشته بود که تغییر رژیم عراق بهانه خوبی برای آغاز جنگ نیست و این موضوع می تواند به عنوان بخشی از یک راهبرد در نظر گرفته شود ولی نباید هدف اصلی حمله به این کشور باشد. آقای استرا همچنین در پاسخ به سوالی درباره وجود اختلاف میان او و نخست وزیر سابق بریتانیا برای حمله به عراق، خواستار طرح این پرسش از آقای بلر شد. اعضای هیات تحقیق همچنین از آقای استرا درباره نامه نگاری خصوصی میان تونی بلر و جورج بوش سوال کردند. آقای بلر در نامه ای به جورج بوش گفته بود در صورتی که پس از شکست دیپلماسی آمریکا تصمیم بگیرد به عراق حمله کند، بریتانیا این کشور را همراهی خواهد کرد. آقای استرا این نامه نگاری را بخشی از سیاست اعتمادسازی بین رهبران دو کشور دانست و گفت در پی این مکاتبات بود که آمریکا پذیرفت پیش از حمله به عراق از سازمان ملل متحد مجوز بگیرد.

مطالب مرتبط