اسم رمزهای کامپیوتری سرقت شده

Image caption بیشتر کاربران اسم رمزی را انتخاب می کنند که به یاد ماندن آن آسان باشد

نتایج یک تحقیق در مورد اسم های رمز سرقت شده، نشان می دهد که شمار نگران کننده ای از کاربران کامپیوتر، اسم های رمزی را انتخاب می کنند که به راحتی قابل حدس زدن است.

"123456" بیشترین رمز مورد استفاده است که باعث می شود شبکه های اجتماعی اینترنتی و حساب های تجاری به شدت در معرض حمله سایبری قرار گیرند.

به خاطر سپردن اسم های رمز کار دشواری است. کارشناسان امنیتی شرکت کامپیوتری "ایمپروا" می گویند، به همین دلیل است که ما اسم های رمز بسیار ساده ای را انتخاب می کنیم.

این شرکت 32 میلیون اسم رمز فاش شده به واسطه عملیات نفوذ یا هک کردن یک سایت موسیقی در ماه دسامبر را تجزیه و تحلیل کرده است.

از ده اسم رمزی که به کارگیری آن در میان کاربران کامپیوتر بیشترین استفاده را داشته می توان به ترتیب از اعداد یک تا نه را نام برد. در ردیف دوم استفاده از اسم رمز "123456" قرار دارد و بعد از آن "12345" اسم رمزی است که بیشتر کاربران از آن استفاده می کنند.

مطابق این تحقیقات کلمه "پسوورد" به شکل باورنکردنی به عنوان اسم رمز مورد استفاده بوده و در جایگاه چهارم قرار گرفته است و پس از آن هم عبارت "iloveyou" در ردیف بعدی بود.

اما اگر اسم رمز برای به یاد ماندن، ساده انتخاب شود، احتمالا بسیاری آن را به آسانی کشف خواهند کرد.

ریچارد جکسون، کارشناس کامپیوتر می گوید براساس ارزیابی شرکت "ایمپروا"، هکرها در صورتی که اسم رمزها ساده انتخاب شده باشد، می توانند در هر ثانیه به یک حساب اینترنتی دسترسی داشته باشند.

بنابراین روشی که بتوان از امنیت اسم رمز حفاظت کرد این است که بانک ها و صاحبان کسب و کارهای اینترنتی به ما بگویند که چه باید کرد.

برای این منظور اسم رمز خود را دست کم هشت حرفی و به صورت ترکیبی از اعداد و حروف کوچک و بزرگ انتخاب کنید. مهمتر از همه هم این که برای هر یک از حساب های اینترنتی خود از اسم رمزهای مشابه استفاده نکنید.

مطالب مرتبط