ادامه تلاش ها برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه

جورج میچل و محمود عباس
Image caption نماینده ویژه آمریکا در ادامه سفرش به خاورمیانه با محمود عباس دیدار کرد

جورج میچل، نماینده ویژه آمریکا در خاورمیانه روز جمعه ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) ، یک روز پس از انجام گفت و گوهایی در اسرائیل، با رهبران فلسطینیان دیدار کرد.

این دیدارها تازه ترین فشار آمریکا به طرفین برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه است. یک روز پیشتر، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته بود که دولتش، به توانایی برای آوردن طرفین به پای میز مذاکره "خیلی خوشبین" است.

مقام های فلسطینی از سرگیری مذاکره را منوط به توقف کامل شهرک سازی اسرائیلی ها کرده اند.

آقای میچل روز جمعه با محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان در شهر رام الله در کرانه باختری دیدار کرد.

روز پنجشنبه او گفت وگوهایی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اهود باراک، وزیر دفاع و شیمون پرز، رئیس جمهور این کشور در اسرائیل انجام داد.

جورج میچل پس از گفت و گو با آقای پرز گفت که با وجود "دشواری ها و پیچیدگی ها" در مسیر برقراری صلح در منطقه، آمریکا تا رسیدن به یک شکل عملی، این کار را دنبال خواهد کرد.

باراک اوباما،رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای که روز پنجشنبه در مجله تایم منتشر شد، گفت که آمریکا به توانایی اش برای قانع کردن اسرائیل و فلسطینی ها برای انجام "مکالمه ای سودمند" بسیار "خوشبین" است.

آقای اوباما مورد انتقاد قرار گرفت چون در آغاز دور تازه فشار برای صلح از اسرائیل خواست تا به طور کامل شهرک سازی در کرانه غربی را متوقف کند که اسرائیل با این خواسته مخالفت کرده است.

توافق شده است که ده ماه این ساخت وسازها ، متوقف شود، به استثنای بیت المقدس شرقی، جایی که فلسطینی ها می خواهند پایتخت دولت آینده شان باشد.

اما در حالی که فلسطینی ها با شرایط دیگری از جمله درخواست اسرائیل برای به رسمیت شناختن این کشور به عنوان یک دولت یهودی، غیر نظامی بودن دولت فلسطینی و اینکه اسرائیل کنترل یک بیت المقدس "یک پارچه" را داشته باشد، مخالف هستند، این ده ماه وقفه نمی تواند برای آنها کافی باشد.

گزارش ها در رسانه های محلی از امکان تضمین نامه هایی که می تواند مانند پلی شکاف ایجاد شده در روند مذاکرات دو طرف خبر دادند یا به نوعی "گفت و گو های قریب الوقوع" در دیدارهای جداگانه دوطرف با میانجی ها.

فلسطینی ها خواهان ادامه مذاکره ها بر اساس توافقات قبلی اند که از اسرائیل خواسته شده بود از سرزمین های اشغالی کرانه غربی عقب نشینی کند.

این مناطق توسط اسرائیل درجنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ اشغال شده است.

انجام ماموریت آقای میچل با صحبت های اخیر آقای نتانیاهو، دشوارتر شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روزچهارشنبه،۲۰ ژانویه اعلام کرد که اسرائیل در شرق کشور مستقل فلسطینی که قرار است تشکیل شود، برای پیشگیری از قاچاق و حمله موشکی ، خواهد ماند.

مطالب مرتبط