به روز شده:  08:29 گرينويچ - شنبه 23 ژانويه 2010 - 03 بهمن 1388

تلاش معاون اوباما برای میانجیگری در مناقشه انتخابات عراق

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با مقام های عراقی به بغداد سفر کرده است. هدف از این سفر گفت و گو با رهبران عراق در باره اختلافات سیاسی موجود در این کشور اعلام شده است.

اختلاف نظرها در باره انتخابات و نحوه حضور کاندیداها تهدیدی برای برگزاری این انتخابات قلمداد می شود.

بیش از پانصد کاندیدا از جمله چند عرب سنی سرشناس، مظنون به عضویت در حزب غیر قانونی اعلام شده بعث صدام حسین هستند و به همین جهت از شرکت در انتخابات منع شده اند.

این مساله منجر به بروز تنش های سیاسی در عراق شده است.

آقای بایدن در دیدارهای خود احتمالا پیشنهاد بررسی مجدد پرونده افراد رد صلاحیت شده پس از انتخابات و لزوم محکومیت حزب بعث توسط کاندیداها را مطرح خواهد کرد.

این پیشنهاد می تواند مورد موافقت قرار گیرد اما برخی گروه ها و احزاب سیاسی شیعه مانند فراکسیون تحت رهبری نوری مالکی آشکارا خاطرنشان ساخته که با مداخلات خارجی مخالف هستند.

اکثر شیعیان عراق که دولت این کشور در اختیار آنهاست با این مساله که اعضای حزب منحل شده بعث به ساختار سیاسی عراق بازگردند، مخالف هستند. این در حالی است که برخی سیاستمداران سنی مذهب ممکن است هنوز تمایلاتی به این حزب داشته باشند.

صالح المطلک یکی از معروف ترین سیاستمداران سنی مذهب عراق از جمله افرادی است که از شرکت در انتخابات پارلمانی منع شده است. او در حال حاضر نماینده مجلس این کشور است و رئیس یک گروه پارلمانی است.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید آمریکایی ها این مناقشه را تهدیدی برای روند آشتی ملی در عراق می دانند و مایل هستند تا این اختلافات را حل و فصل کنند.

قرار است نیروهای آمریکایی پس از برگزاری انتخابات در ماه مارس، از عراق خارج شوند.

جلال طالبانی، رئیس جمهور کرد عراق تصمیم کمیسیون رد صلاحیت کننده را از نظر قانونی زیر سئوال برده و آن را به دادگاه عالی عراق ارجاع داده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.