سطح هشدار حمله تروریستی در بریتانیا افزایش یافت

Image caption وزیر کشور بریتانیا تاکید کرده که سطح جدید هشدار به معنای آن است که مردم بریتانیا باید بیشتر هوشیار باشند

وزارت کشور بریتانیا اعلام کرد که سطح هشدار در باره یک حمله تروریستی بین المللی به خاک این کشور افزایش یافته است.

سطح هشدار در بریتانیا به گفته وزارت کشور در حال حاضر از حد "قابل توجه" به "شدید" رسیده است.

آلن جانسون، وزیر کشور بریتانیا گفت این به معنای آن است که احتمال حمله تروریستی به خاک این کشور بالا است، اما هیچ نوع اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد این حمله قریب الوقوع است.

خبرنگار امنیتی بی بی سی می گوید پس از تلاش ناکام برای بمبگذاری در یک فروند هواپیمای آمریکایی در دسامبر گذشته، تهدید تروریسم بین الملل افزایش یافته است.

یک نیجریه ای مرتبط با شاخه یمنی القاعده تلاش کرده بود یک هوایپمای آمریکایی را اواخر دسامبر سال گذشته منفجر کند که با دخالت سایر مسافران و خدمه پرواز، موفق به این کار نشد.

تصمیم برای افزایش سطح هشدار توسط مرکز تحلیل تروریسم بریتانیا گرفته شده است. این مرکز وابسته به سازمان اطلاعاتی بریتانیا است و از سال 2003 کار خود را آغاز کرده و وظیفه آن ارزیابی اطلاعات مربوط به تروریسم بین الملل در داخل و خارج از مرزهای بریتانیا است.

وزیر کشور بریتانیا گفته است این مرکز سطح هشدار تهدیدهای امنیتی را به طور دایم زیر نظر دارد و بر پایه چند عامل از جمله قصد و توانایی های گروه های بین المللی تروریستی در بریتانیا و خارج در این مورد تصمیم گیری می کند.

آقای جانسون گفته است بریتانیا کماکان با تهدید جدی از سوی تروریسم بین المللی مواجه است. او از مردم کشورش خواسته تا هوشیار باشند و موارد مشکوک را به مقامات گزارش دهند.

وزیر کشور بریتانیا تاکید کرده که سطح جدید هشدار به معنای آن است که مردم بریتانیا باید "بیشتر هوشیار" باشند.

او گفته است که دولت بریتانیا جزئیات اطلاعاتی خود را در میان نخواهد گذاشت اما افزود که این تصمیم ارتباطی با تلاش برای منفجر کردن هواپیمای آمریکایی ندارد.

وزارت امنیت داخلی آمریکا در واکنش گفته است که سطح هشدار در بریتانیا مشابه این سطح در آمریکا است.

خبرنگار بی بی سی می گوید تهدیدات ناشی از یمن می تواند یکی از عوامل افزایش سطح هشدار باشد اگرچه ممکن است عوامل دیگری هم دخیل باشند که توسط دولت اعلام نشده اند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه، بیست ژانویه دستور تعلیق پروازهای مستقیم یمن به بریتانیا را صادر کرد. آقای براون در توجیه این اقدام گفت بریتانیا و سایر کشورها با تهدید رو به افزون تروریست های مرتبط با القاعده در یمن، رو به رو هستند.

نخست وزیر بریتانیا به همین منظور دستور بازبینی مقررات امنیتی در فرودگاه های بریتانیا را صادر کرد.

قرار است مظنونان به اقدامات تروریستی از سفر به بریتانیا منع شوند. سایر افراد هم در هنگام ورود به این کشور تحت بازرسی های دقیق قرار خواهند گرفت.

قرار است تا پایان سال جاری میلادی، تمام فرودگاه های بریتانیا در طرح "مرزهای الکترونیکی" گنجانده شوند. طبق این طرح، اطلاعاتی که مسافران هنگام خرید بلیط ارائه می کنند، مورد بررسی قرار گرفته و با فهرست مظنونان به اقدامات تروریستی تطبیق داده خواهند شد.

طبق این طرح، افراد مظنونی که به صورت ترانزیت از بریتانیا عبور می کنند، شامل بازرسی های سفت و سخت خواهند شد.

مطالب مرتبط