اعتراض عکاسان بریتانیایی به اعمال محدودیت پلیس

Image caption عکاسان بریتانیایی می گویند قوانین ضد تروریسم در این کشور مانع از فعالیت آزاد آنها می شود

دو هزار نفر از عکاسان حرفه ای و غیر حرفه ای در بریتانیا، در اعتراض به اعمال قوانین ضد تروریسم پلیس این کشور علیه آنها که با متوقف کردن و تفتیش بدنی مانع از فعالیتشان می شوند، در میدان ترافالگار لندن تجمع کردند.

عکاسان بریتانیایی می گویند یکی از شیوه های پلیس در مبارزه با تهدیدات تروریستی، مرعوب کردن کسانی است که با خود دوربین همراه دارند.

هفته گذشته دادگاه حقوق بشر اروپا در حکمی اعلام کرد قانونی که بر اساس آن می توان حتی مانع کار کسانی شد که مظنون به تروریسم نیستند، نادرست و حساب نشده است.

در مقابل دولت بریتانیا با درخواست تجدید نظر در این حکم می گوید لازم است محیط شهرها برای کسانی که قصد انجام عملیات تروریستی دارند نامطلوب و خشن باشد.

افزایش تنش ها بین پلیس و عکاسان

مارک ولی، نویسنده و عکاس آزاد که از سازمان دهندگان این تجمع اعتراضی بوده است می گوید از اینکه این جمعیت برای حمایت از عکاسان دور هم جمع شده اند بسیار خشنود است.

این عکاس در ادامه افزود: "کاملا مشخص است که عکاسان حرفه ای در سراسر بریتانیا، تنها به دلیل عکاس بودن مورد بازرسی قرار می گیرند و نه به دلیل مظنون بودن. بر اساس عرف و قانون بریتانیا عکاسان حق دارند از اماکن عمومی عکس برداری کنند و ما برای نشان دادن این موضوع به اینجا آمده ایم".

این تظاهرات در شرایطی برگزار شد که طی سال گذشته اختلاف نظر بین پلیس و عکاسان حرفه ای در بریتانیا بر سر حد و حدود بند ۴۴ قانون مبارزه با تروریسم مصوب سال ۲۰۰۰ شدت گرفت.

این اختیار ویژه پلیس برای متوقف کردن و تفتیش بدنی افراد در محل های خاص حتی در مواردی که آنها مظنون به اقدامات تروریستی نیستند، با هدف دشوار کردن فعالیت و کم کردن امکان جابجایی و حرکت کسانی است که قصد عملیات تروریستی دارند.

این قانون در بعضی از نقاط کلیدی لندن و دیگر شهرها و یا در فرودگاهها در مواردی اعمال می شود که ماموران پلیس به احتمال عملیات خشونت آمیز از سوی افراد افراط گرا مظنون باشند.

بر اساس تازه ترین آمارها حدود ۳۶ هزار نفر طبق این قانون بین ماههای آوریل تا ژوئن سال گذشته میلادی متوقف و تفتیش بدنی شدند.

اما عکاسان می گویند این قانون در عمل سبب شده تعداد عکاسانی که به دلیل این عملیات مورد ارعاب قرار می گیرند افزایش یابد.

سال گذشته در چندین مورد از فعالیت عکاسان بریتانیایی در هنگام عکسبرداری از ساختمان ها و نقاط معروف شهرها جلوگیری به عمل آمد.

یکی دیگر از قوانین ضد تروریستی که موجب افزایش تنش بین پلیس و عکاسان شده، ممنوعیت عکس برداری از ماموران پلیس است.

توصیه به ماموران پلیس

چند هفته پیش جان ییتس، رییس عملیات ضد تروریسم در پلیس بریتانیا به ماموران پلیس این کشور هشدار داده بود که در صورت استفاده بی مورد از بند ۴۴ قانون مبارزه با تروریسم، احتمال دارد مردم اطمینان خود به پلیس را از دست بدهند.

اما هفته گذشته دادگاه حقوق بشر اروپا این اختیار پلیس را به دلیل نادرست بودن و هدف قرار ندادن تروریست های واقعی غیر قانونی اعلام کرد.

با این حال به دلیل درخواست تجدید نظر در این حکم از سوی دولت بریتانیا، تا زمان اعلام نتیجه نهایی این قانون همچنان اعمال خواهد شد.

مطالب مرتبط