به روز شده:  16:04 گرينويچ - شنبه 23 ژانويه 2010 - 03 بهمن 1388

عملیات نجات در هائیتی پایان یافت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سازمان ملل متحد می گوید دولت هائیتی اعلام کرده است که طی یک تصمیم "تاسف آور" مرحله جست و جو و نجات بازماندگان زلزله را پایان داده است.

این تصمیم یک روز پس از آن گرفته می شود که در پورتو پرنس، پایتخت هائیتی، دو نفر از جمله یک زن ۸۴ ساله و یک مرد ۲۱ ساله از زیر آوار نجات یافتند.

الیزابت بیرس، سخنگوی سازمان ملل متحد، می گوید از زمان وقوع زلزله تا کنون ۱۳۲ نفر نجات پیدا کرده اند.

روز جمعه (۲۲ ژانویه) آمار رسمی تلفات زلزله بنا بر اعلام دولت هائیتی به ۱۱۰ هزار نفر رسید.

خانم بیرس گفت که تصمیم گیری برای پایان دادن به عملیات نجات "تاسف آور" بوده ، اما این تصمیم بر اساس نظر کارشناسان گرفته شده است.

او گفت که بیشتر ماموران جست و جو ونجات به زودی از هائیتی خارج می شوند. به گفته خانم بیرس، بخشی از ماشین های سنگین برای ادامه عملیات پاکسازی و امدادرسانی در منطقه باقی خواهند ماند.

این سخنگوی سازمان ملل متحد می گوید تلاش برای کمک رسانی در پورتوپرنس و دیگر مناطق زلزله زده در حال افزایش است.

به گزارش ایموجن فوکس، خبرنگار بی بی سی در ژنو، با وجود نجات دو نفر در روز جمعه، در سه روز گذشته نشانه تازه ای از زندگی زیر آوارها مشاهده نشده است.

فریاد زیر آوار

روز جمعه یک زن ۸۴ ساله که به شدت زخمی شده بود، از زیر خرابه های خانه اش نجات یافت و اکنون در بیمارستان مرکزی شهر تحت درمان قرار دارد.

پسر این زن گفته بود که صدای ناله مادرش را روز پنج شنبه صبح شنیده و یک روز بعد به کمک دوستانش او را نجات داده است.

امانوئل بوسوی ۲۱ ساله نیز توسط یک گروه امداد اسرائیلی نجات پیدا کرد و گفته می شود که وضعیت جسمی باثباتی دارد.

پیچیده ترین عملیات

زلزله هائیتی

زلزله هائیتی که یازده روز پیش رخ داد باعث بی خانمان شدن یک و نیم میلیون نفر شد و تخمین زده می شود که آمار کشته شدگان به ۲۰۰ هزار نفر برسد.

دولت هائیتی می گوید تا کنون بیش از ۷۵ هزار جسد در گورهای دسته جمعی دفن شده اند. بسیاری از اجساد هنوز در سطح خیابان ها هستند.

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد ۱۳۰ هزار نفر به خارج از شهر پورتوپرنس منقل شده اند و در نتیجه وضعیت بازماندگان در اردوگاه های اسکان موقت بهتر شده است.

هم زمان، برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرد کمک های غذایی خود به هائیتی را افزایش داده است.

جوزت شیران، مدیر اجرائی برنامه جهانی غذا گفت که روز جمعه این سازمان دو میلیون وعده غذایی بین بازماندگان زلزله توزیع کرده است.

خانم شیران عملیات برنامه جهانی غذا در هائیتی را "پیچیده ترین" عملیات این سازمان تا کنون توصیف کرد و گفت: "تمام زیربناهای مربوط به صنایع و منابع غذایی در هائیتی ویران شده است."

پیش از این یک کنسرت جمع آوری کمک برای بازماندگان زلزله هائیتی با حضور بیش از صد ستاره موسیقی و سینما از طریق تلویزیون در سرتاسر جهان پخش شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.