بمب یاب های بریتانیایی در عراق تقلبی بوده است

Image caption این دستگاه تقریبا در بیست کشور جهان فروخته می شود اما عراق بزرگ ترین مشتری آن است

به دنبال عمل نکردن دستگاه های بمب یاب که ساخت یک شرکت بریتانیایی است، یک بازرگان این کشور به ظن کلاه برداری دستگیر شد. این نوع بمب یاب در عراق به طور گسترده استفاده می شود.

به دنبال این موضوع، بی بی سی تحقیقاتی را در مورد فعالیت های جیم مک کورمیک و دستگاه ردیاب بمب او که ADE-651 نام دارد انجام داد.

دستگاه بمب یاب ADE-651 شبیه به اسلحه ای بزرگ و دسته دار است. این دستگاه تقریبا در بیست کشور جهان فروخته می شود اما عراق بزرگ ترین مشتری آن محسوب می شود.

دولت عراق حدود ۸۵ میلیون دلار صرف خرید این ردیاب کرده است که در ایستگاه های بازرسی سراسر بغداد از آنها استفاده می شود.

پرسش ها در مورد چگونگی کارکرد این دستگاه به دنبال آن مطرح شد که در بمب گذاری های هماهنگ شده بغداد که در سه مرحله اتفاق افتاد، صدها نفر جان خود را از دست دادند.

بی بی سی، قطعه اصلی این دستگاه را که یک کارت الکترونیکی است و باید مواد منفجره را ردیابی کند بررسی کرد و دریافت که این کارت حاوی چیزی جز برچسبی که در فروشگاه ها برای جلوگیری از دستبرد از آنها استفاده می شود، نیست.

مارکس کوهن از دانشگاه کمبریج می گوید امکان ذخیره هیچ گونه اطلاعاتی در این کارت وجود ندارد.

آقای کوهن در این باره می گوید:" این کارت ها کوچکترین قطعات الکترونیکی هستند که می شود تهیه کرد و شباهتی به قطعات الکترونیکی معمول ندارند. این کارت ها به هیچ قطعه قابل برنامه ریزی، مجهز نیستند. هیچ گونه تراشه سیلیکونی یا مدار منسجمی در این کارت ها جاسازی نشده که قابلیت این کار را داشته باشد. این کارت ها فقط از پلاستیک و آلومنیوم ساخته شده است."

به دنبال این تحقیقات، دولت بریتانیا صادرات این دستگاه را به عراق و افغانستان قدغن کرد.

کارآگاههای مسئول پرونده، جیم مک کورمیک، یکی از مدیران شرکت سازنده و فروشنده این دستگاه را به ظن کلاه برداری دستگیر کردند.

وی در حال حاضر با پرداخت وثیقه آزاد شده و در انتظار بازجویی های آتی است.

با وجود آنکه ADE-651 در سراسر جهان به فروش می رسد بریتانیا تنها می تواند صادرات این دستگاه را به کشورهایی که احتمال می رود نیروهای بریتانیایی در اثر سوء استفاده از آن آسیب ببینند، متوقف کند.

مطالب مرتبط