عراق در مورد بمب یاب های بریتانیایی در عراق تحقیق می کند

Image caption این دستگاه تقریبا در بیست کشور جهان فروخته می شود اما عراق بزرگ ترین مشتری آن است

به دنبال تحقیقات بی بی سی که منجر به ایجاد تردید در باره کیفیت ردیاب های بمب ساخت یک شرکت بریتانیایی شد، عراق تحقیقات مستقلی را در همین زمینه آغاز کرده است.

از این دستگاه های ردیاب بمب به طور گسترده در ایست های بازرسی در بغداد و سایر نقاط عراق استفاده می شود.

دولت بریتانیا صادرات این ردیاب ها را ممنوع کرده است.

کارشناسان بریتانیایی معتقدند این دستگاه ها، که با نام تجاری "ای دی ایی - ۶۵۱" عرضه شده است، درست کار نمی کند.

صاحب شرکتی که این ردیاب ها را ساخته و از جمله به عراق فروخته است، روز گذشته (۲۳ ژانویه)، دستگیر شد اما بعدا تا زمان انجام تحقیقات در باره کلاه برداری شرکتش به قید وثیقه آزاد شد.

جیم میور، گزارشگر بی بی سی در بغداد می گوید که احتمالا بعد از انجام تحقیقات در عراق، دولت این کشور تصمیم خواهد گرفت که استفاده از این دستگاه های ردیاب بمب را متوقف کند.

به دنبال گزارش "نیوزنایت" (برنامه خبری تلویزیونی بی بی سی) و ممنوع شدن صادرات این دستگاه ها توسط دولت بریتانیا، نوری مالکی، نخست وزیر عراق دستور آغاز تحقیقات در این زمینه را داده است.

البته دفتر نخست وزیر عراق گفته است که تا این تحقیقات به نتیجه نرسیده باشد، در این باره اظهار نظری نخواهد کرد.

کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق نیز در باره دستگاه های ردیاب بمب بریتانیایی تحقیقاتی را آغاز کرده است.

در همین حال، مقام های وزارت کشور عراق، که هزاران دستگاه ردیاب "ای دی ایی - ۶۵۱" به ارزش هشتاد و پنج میلیون دلار را از بریتانیا وارد و توزیع کرده است، همچنان تاکید دارند که این دستگاه ها درست کار می کند.

جواد البولانی، وزیر کشور عراق گفت که دست کم ۱۶ هزار بمب، از جمله ۷۰۰ بمب که در خودرو کار گذاشته شده بود، با استفاده از دستگاه های ردیاب مذکور ردیابی شده است.

اما بازرسان وزارت کشور عراق تحقیقات دیگری را در دست انجام دارند؛ تحقیقات آنها در باره احتمال فساد مالی اداری مرتبط با قراردادی است که برای وارد کردن این دستگاه ها به عراق بسته شده است.

به گفته گزارشگر بی بی سی، ادعا شده است که احتمالا نقص در دستگاه های "ای دی ایی - ۶۵۱" از جمله دلایلی بوده است که سال گذشته سه بمبگذار انتحاری در عراق توانستند بدون مشکل با کامیون های حامل بمب خود از ایست های بازرسی عبور کنند و باعث مرگ صدها نفر شوند.

مطالب مرتبط