پیشنهاد اوباما برای تامین بودجه رفراندوم در کنیا

Image caption رایلا اودینگا، نخست وزیر کنیا گفته که پیشنهاد کمک باراک اوباما از سر دوستی بوده است

بر اساس گزارش رسانه های کنیا، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا پیشنهاد کمک برای تامین بودجه مورد نیاز به منظور برگزاری رفراندوم قانون اساسی کنیا را مطرح کرده است.

بعضی از روزنامه های کنیایی گزارش داده اند که رایلا اودینگا، نخست وزیر این کشور روز شنبه این هفته اعلام کرده است که آمریکا برای تامین بودجه برگزرای رفراندوم قانون اساسی در کنیا آمادگی دارد.

این روزنامه ها نوشته اند که رئیس جمهوری آمریکا به خاطر تاخیر در رسیدن به توافقی در مورد قانون اساسی جدید کنیا نگران است و برای کمک در این مورد پیشنهاداتی را مطرح کرده است.

در همین حال روزنامه Sunday Nation چاپ کنیا به نقل از آقای اودینگا نوشته است که کنیا خود توان مالی لازم برای برگزاری رفراندوم را دارد، و آقای اوباما پیشنهاد کمک مالی در این جهت را تنها به عنوان دوست کشور کنیا مطرح کرده و دستوری در کار نبوده است.

در پیش نویس اولیه قانون اساسی جدید کنیا، قرار است تا حدود زیادی از اختیارات و قدرت رییس جمهوری این کشور کاسته شود.

بر اساس این طرح مسئولیت اداره امور حکومتی کشور بر عهده نخست وزیر خواهد بود.

در سالهای اخیر کنیا شاهد نا آرامی، خشونت و بی ثباتی سیاسی بوده است.

Image caption موای کیباکی، رییس جمهوری کنیا

رایلا اودینگا، رهبر حزب "حرکت دموکراتیک نارنجی" (ODM)، پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کنیا در سال ۲۰۰۷ گفت که در شمارش آرا تقلب شده است. اعتراض او و دیگر مخالفان موای کیباکی باعث بروز هفته ها نا آرامی خشونت بار شد. این ناآرامی ها به کشته شدن ۱۳۰۰ نفر منجر شد و ۳۰۰ هزار نفر را بی خانمان کرد.

ناآرامی ها پس از آنکه دو طرف برای تقسیم قدرت به توافق رسیدند فروکش کرد اما با این حال این توافق چندان پایدار نبود.

به عنوان بخشی از این توافق دو رقیب برای تصویب قانون اساسی جدید در کنیا با هم موافقت کرده بودند.

در توافق پیشین قرار بود که مردم کنیا برای رای دادن در مورد مفاد قانون اساسی جدید این کشور تقریبا تا ۲ ماه دیگر پای صندوق های رای بروند.

کشور کنیا، که در سال ۱۹۶۳ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد، در شرق قاره آفریقا و سواحل اقیانوس هند و دریاچه ویکتوریا واقع شده و با کشورهای اتیوپی، سومالی، تانزانیا، اوگاندا و سودان همسایه است.

جمعیت این کشور به حدود سی و هفت میلیون نفر می رسد که از اقوام گوناگون تشکیل یافته و مذهب اکثر آنان مسیحی پروتستان و مسیحی کاتولیک است اما مسلمانان نیز حدود ده درصد جمعیت را تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط