احساسات ضدیهودی 'افزایش یافته است'

Image caption یکی از دلایل افزایش یهود ستیزی، موضع تهاجمی اسرائیل در نوار غزه ارزیابی شده است

گزارش تازه‌ای که دانشگاه تل‌اویو منتشر کرده نشان می‌دهد که یهودی‌ستیزی در سراسر جهان به شدت بالا رفته است. یکی از دلایل این موج تازه موضع تهاجمی اسرائیل در نوار غزه ارزیابی شده است.

مرکز تحقیقات ضدسامی در دانشگاه تل‌اویو در گزارشی تازه می‌گوید که شمار عملیات ضدیهودی طی ده سال گذشته در سراسر جهان به بالاترین حد رسیده است.

در این گزارش که روز یکشنبه به نشست کابینه اسرائیل ارائه شد، آمده است که در سال ۲۰۰۹ بیش از ۵۰۰ مورد عملیات ضدیهودی تنها در فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده ثبت شده است.

دلایل احساسات ضدیهودی

گزارش دانشگاه تل‌اویو تصریح می‌کند که یکی از دلایل اصلی افزایش یهودی‌ستیزی در سراسر جهان، حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه در دسامبر ۲۰۰۸ و ژانویه ۲۰۰۹ بوده است. بنا به گزارش: "این عملیات باعث شد که اسلام‌گرایان رادیکال در هماهنگی با یهودی‌ستیزان سنتی تبلیغات ضداسرائیلی خود را آسان‌تر پیش ببرند."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هنگام مطالعه سند در کابینه، به گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد (معروف به گزارش گلدستون) دربارۀ عملیات نظامی اسرائیل حمله کرد و آن را دلیل دیگر افزایش موج تبلیغات ضدیهودی دانست.

مجمع عمومی سازمان ملل در ماه نوامبر سال پیش با اکثریتی قوی گزارش گروه مستقل ریچارد گلدستون را تائید کرد. در این گزارش ارتش اسرائیل و پیکارجویان فلسطینی به ارتکاب جنایات جنگی متهم شده‌اند.

گزارش گلدستون اقدامات دو طرف را در ماه‌های دسامبر و ژانویه و به دنبال حمله اسرائیل به غزه محکوم کرده بود.

در حمله به نوار غزه بیش از ۱۴۰۰ فلسطینی جان باختند که بسیاری از آنها زن و بچه بودند. در جبهه مقابل ۱۳ سرباز اسرائیلی جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط