جلوگیری از پخش شبکه‌های تلویزیونی منتقد دولت در ونزوئلا

شبکه RTCV
Image caption شبکه تلویزیونی RTCV منتقد حکومت هوگو چاوز در ونزوئلا است

دولت ونزوئلا جلوی پخش برنامه های شش شبکه تلویزیونی کابلی را به دلیل تخطی از قانون پخش بیانیه ها و اخبار رسمی دولت، گرفته است.

شبکه RCTV اینترنشنال، که یک شبکه خصوصی است و آشکارا با مواضع هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا مخالفت می کرد هم در میان این شبکه ها است.

پیش تر دولت ونزوئلا به این شبکه دستور داده بود که بیانیه ها و اخبار رسمی دولت را پخش کند، اما مالکان این شبکه تلویزیونی از اجرای این دستور امتناع کردند.

دستور کمیسیون مخابراتی دولت ونزوئلا که یک هفته پیش تر اعلام شده بود کاملا واضح بود؛ طبق این دستور بیست و چهار شبکه تلویزیونی این کشور می بایست بلافاصله پخش پیام های دولتی را آغاز کنند و در غیر این صورت اجازه پخش نخواهند داشت.

اما پاسخ RCTV اینترنشنال، یکی از شبکه های دریافت کننده اخطاریه کمیسیون مخابراتی هم به همان اندازه صریح بود؛ این شبکه اعلام کرد که به هیچ وجه قصد پخش بیانیه ها و اخبار رسمی دولتی را ندارد.

تنها یک طرف این ماجرا می توانست در این جنگ پیروز باشد. هنگامی که شبکه RCTV اینترنشنال اولین درخواست دولت را مبنی بر پخش پیام های دولتی در تلویزیون رد کرد، طی یک روز دستور قطع برنامه این شبکه صادر شد.

دولت از شرکت های ارائه کننده تلویزیون های کابلی خواست که شبکه RCTV اینترنشنال را از لیست مشتریان خود حذف کنند و شرکت های عمده ارائه کننده این خدمات هم به دستور دولت عمل کردند.

کانالی که شبکه RCTV اینترنشنال بر روی آن برنامه های خود را پخش می کرد در حال حاضر پیامی دولتی را به صورت سیاه و سفید نمایش می دهد که بینندگان را از ماجرا مطلع می کند.

در حال حاضر به نظر می رسد که اقدام دولت موقتی است، اما در عین حال صدور اجازه پخش برای شبکه RCTV اینترنشنال تا زمانی که این شبکه همگام با قانون جدید عمل نکند دور از ذهن است.

این اقدام دولت سه سال بعد از آن اتفاق افتاد که هوگو چاوز درخواست تمدید مجوز پخش شبکه RCTV اینترنشنال را بر روی کانال های عمومی رد کرد.

دلیل این اقدام دولت ونزوئلا، حمایت این شبکه تلویزیونی از اقدام به کودتایی علیه هوگو چاوز اعلام شد که پنج سال پیش رخ داده بود.

شبکه RCTV اینترنشنال قدیمی ترین شبکه ونزوئلا است که تحت مالکیت خصوصی است.

مطالب مرتبط