حداقل 150 هزار نفر در هائیتی کشته شده اند

Image caption امدادگران هم اکنون بر کمک به مردم هائیتی تمرکز کرده اند

مقام های هائیتی اعلام کرده اند که حداقل 150 هزار نفر در زلزله این کشور کشته شده اند. گزارش ها همچنین حاکی از وقوع زلزله ای دیگر به قدرت 4.7 در مقایس ریشتر در حوالی پورتو پرنس، پایتخت هائیتی است.

خبرگزاری رویتر به نقل از مرکز مطالعات زمین شناسی آمریکا اعلام کرده است که عصر یکشنبه (24 ژانویه) زلزله ای با قدرت متوسط 4.7 ریشتر منطقه ای در 30 کیلومتری غرب پورتو پرنس را لرزاند.

هنوز روشن نیست که این زلزله تلفات جانی و مالی برجای گذاشته باشد.

از سوی دیگر، دولت هائیتی گفته است که زلزله هفت ریشتری 12 ژانویه، حداقل 150 هزار کشته در پایتخت و حومه آن برجای گذاشته است.

بسیاری از این افراد در قبرهای دسته جمعی بیرون پورتو پرنس به خاک سپرده شده اند، هرچند شماری از اجساد هم توسط خانواده های قربانیان دفن یا سوزانده شده اند.

تخمین زده می شود که آمار کشته شدگان طی روزهای آینده افزایش یابد. بر اساس برخی برآوردها، بیش از 200 هزار نفر در هائیتی کشته و 250 هزار نفر نیز زخمی شده اند.

بیش از یک و نیم میلیون نفر هم در این کشور فقیر منطقه کارائیب بیخانمان شده اند.

برآورد شده است که حداقل 130 هزار نفر از مردم زلزله زده به اردوگاه های خارج از پورتو پرنس منتقل شده اند.

این در حالیست که عملیات جستجوی امدادگران برای یافتن زندگان از زیر آوار رسما خاتمه یافته است و تیم های امداد بر کمک به مردم زلزله زده تمرکز کرده اند.

با این همه، امدادگران روز شنبه موفق شدند پسر جوانی را از زیر آوار یک هتل نجات دهند.

الیزابت بیرس، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت از زمان وقوع زلزله تا کنون ۱۳۲ نفر از زیر آوار نجات پیدا کرده اند.

خانم بیرس گفت که تصمیم گیری برای پایان دادن به عملیات نجات "تاسف آور" بود ، اما این تصمیم بر اساس نظر کارشناسان گرفته شده است.

او گفت که بیشتر امدادگران به زودی از هائیتی خارج می شوند. به گفته خانم بیرس، بخشی از ماشین های سنگین برای ادامه عملیات پاکسازی و امدادرسانی در منطقه باقی خواهند ماند.

مطالب مرتبط