فشار بر روابط ژاپن و آمریکا در پی انتخابات محلی اوکیناوا

اعتراض ها در اوکیناوا
Image caption مردم در اوکیناوا بارها نسبت به حضور نظامی آمریکا اعتراض کرده اند

مردم شهر ناگو در جزیره اوکیناوای ژاپن با انتخاب شهرداری که با گسترش پایگاه نظامی آمریکا در این شهر مخالف است، طرح نقل و انتقال نیروهای آمریکایی در ژاپن را با مشکل مواجه کرده اند.

ناگو حدود 60 هزار نفر جمعیت دارد. مردم آن روز یکشنبه (24 ژانویه) سوسومو اینامین، که با انتقال نیروهای بیشتر آمریکایی به ناگو مخالف است و با شهردار سابق، یوشیکازو شیمابوکورو، رقابت داشت را به عنوان شهردار جدید برگزیدند.

آمریکا و ژاپن در سال 2006 میلادی بطور اصولی موافقت کردند که یک پایگاه هوایی آمریکا از مناطق پرجمعیت شهر گینوان در اوکیناوا برچیده شود و نیروهای آن به پایگاه دیگری در نزدیکی ناگو اضافه شوند. این کار مستلزم گسترش پایگاه آمریکا در نزدیکی شهر ناگو است.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در تلاش است که حمایت یوکیو هاتویاما، نخست وزیر ژاپن را از این برنامه جلب کند.

نخست وزیر ژاپن که سال 2009 میلادی به قدرت رسید، پیشتر گفته بود، ابتدا می خواهد که نظر مردم را در رابطه با نقل و انتقال بحث برانگیر نیروهای آمریکایی بشوند.

کارشناسان می گویند که حضور بیش از 20 هزار نیروی آمریکایی در جزیره اوکیناوا هرچند به اقتصاد این جزیره کمک می کند، مشکلاتی مانند آلودگی صوتی، مزاحمت برای مردم و افزایش جرم را نیز سبب شده است.

به باور آنان، مردم شهر ناگو در انتخابات محل روز یکشنبه در عمل به طرح اعزام حدود دو هزار نیروی دیگر از واحد تفنگداران آمریکایی به این شهر رای منفی دادند.

این رای برای دولت یوکیو هاتویاما لازم الاجرا نیست، اما به گفته کارشناسان امکان موافقت دولت مرکزی با توافقنامه سال 2006 را دشوار می کند.

آمریکا از پایان جنگ جهانی دوم هزاران نیرو در ژاپن مستقر کرده است و بیش از نیمی از این نیروها در اوکیناوا حضور داشته اند.