روزنامه چینی آمریکا را مسئول ناآرامی های ایران دانست

روزنامه خلق
Image caption روزنامه خلق مواضع حزب کمونیست چین را بازگو می کند

دولت چین هرگونه دخالت در حملاتی که ادعا می شود از مبدا این کشور علیه شرکت عظیم گوگل انجام شده را تکذیب کرده و همزمان روزنامه دولتی "خلق" آمریکا را متهم کرده است که در ناآرامی ها و اعتراضات پس از انتخابات ایران دست دارد.

"روزنامه خلق" که مواضع حزب کمونیست چین را منعکس می کند طی سرمقاله ای در روز یکشنبه، دولت آمریکا را متهم کرد که به نام آزادی اینترنت قصد کنترل کردن اینترنت را دارد و نوشت: "در پس آنچه آمریکا حق آزادی بیان می خواند یک دسیسه عریان سیاسی قرار دارد. ناآرامی های پس از انتخابات ایران چگونه اتفاق افتاد؟"

این روزنامه افزود: "به این دلیل بود که آمریکا با راه انداختن جنگ اینترنتی، از طریق یوتیوب و توئیتر، باعث پخش شایعات شد، شکاف هایی ایجاد کرد، و در میان هواداران جناح های محافظه کار و اصلاح طلب تنش ایجاد کرد و تخم نفاق پاشید."

دولت ایران نیز اتهامات مشابهی را به آمریکا وارد کرده است، اما کاخ سفید آن را رد می کند.

چین وبسایت ویدئوهای اینترنتی یوتیوب را از ماه مارس همزمان با 20مین سالگرد قیام تبت و توئیتر - یک نوع شبکه اجتماعی - را از ماه ژوئن پیش از سالگرد سرکوب معترضان در میدان تیانانمن مسدود کرده است. فیس بوک نیز از اوایل ژوئیه مسدود شد.

یوتیوب و توئیتر شرکت های خصوصی هستند و دولت آمریکا کنترلی بر آنها ندارد.

پاسخ به اتهامات گوگل

از سوی دیگر یک سخنگوی وزارت صنایع چین به خبرگزاری رسمی شینهوا گفت که این ادعاها که پکن مسئول حملات اخیر اینترنتی به گوگل است "بی پایه" است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش از دولت چین خواسته بود در مورد ادعاهای گوگل دایر اینکه هدف حمله هکرهای مستقر در چین قرار گرفته است تحقیق کند.

گوگل می گوید هکرهایی در چین سعی کرده بودند در حمله ای "بسیار پیشرفته" به کدهای نرم افزاری این شرکت نفوذ کرده و به حساب ای میل فعالان حقوق بشر چین دسترسی یابند.

این جستجوگر عظیم اینترنتی تهدید کرده است که بازار چین را ترک خواهد کرد.

یک سخنگوی وزارت صنایع و فناوری اطلاعات که از وی نام برده نشد به شینهوا گفت: "این اتهام که دولت چین در حمله اینترنتی دست داشته، چه مستقیم چه غیرمستقیم، بی اساس است. ما شدیدا با این مخالفیم."

او افزود: "سیاست چین در مورد ایمنی اینترنتی شفاف و عاری از تناقض است."

"روزنامه خلق" چین نیز نوشت که استراتژی اینترنتی آمریکا "بهره برداری" از قدرتش در این زمینه برای صدور "سیاست، تجارت و فرهنگ خود به سایر کشورها برای حفظ منافع سیاسی، تجاری و فرهنگی تنها ابرقدرت جهان است."

این روزنامه همچنین دولت آمریکا را متهم به ریاکاری کرد و نوشت که بنابه گزارش ها "بعضی از سازمان های دولتی" این کشور به طور غیرقانونی، ای میل های شخصی خیل عظیمی از مردم را چک کرده اند.

هم اکنون حدود یک سوم بازار جستجوگرهای اینترنتی در چین متعلق به گوگل است که بسیار کمتر از موتور جستجوگر چینی "بایدو" است که 60 درصد بازار را در اختیار دارد.