نمایندگان دالایی لاما با چین مذاکره می‌کنند

دالایی لاما
Image caption روابط میان چین و دالایی لاما پس از شورش های دو سال پیش در تبت به پائین ترین سطح خود رسید

نمایندگان دالایی لاما، رهبر در تبعید بودائیان تبت پس از وقفه ای پانزده ماهه مذاکرات با چین را از سر می گیرند.

دفتر دالایی لاما در شمال هند اعلام کرد که دو نماینده به چین سفر می کنند و از روز سه شنبه با مقامات چین در مورد اعطای خودمختاری بیشتر به تبتی ها مذاکره می کنند.

یک سخنگوی رهبر معنوی تبتی ها گفت دیدگاه دالایی لاما کماکان این است که مشکل موجود را تنها می توان از طریق گفت و گو حل کرد.

این سخنگو افزود: "ما با چینی ها ملاقات خواهیم کرد و این گام مهمی در فرایند یافتن یک راه حل مورد توافق طرفین است."

هنوز محل دیدار و مذاکرات تعیین نشده اما دفتر دالایی لاما گفته است که این نمایندگان پس از مذاکرات با چینی ها، در اوائل ماه فوریه به هند باز خواهند گشت.

روابط میان چین و دالایی لاما پس از شورش های دو سال پیش در تبت به پائین ترین سطح خود رسید.

دالایی لاما

دالایی لاما، که در اصل تنزین گیاتسو نام دارد، در سال 1935 متولد شده است. او در سن پانزده سالگی به عنوان رهبر سیاسی تبت بر تخت نشست در حالیکه نیروهای جمهوری خلق چین تبت را به اشغال درآورده بودند.

دالایی لاما در آن زمان توافقی را در مورد حدود اختیارات دولت محلی تبت با مقامات چینی امضا کرد و بر اساس آن، از سوی چین به عنوان رئیس کمیته مقدماتی منطقه خودمختار تبت شناخته شد.در سال 1956، مردم تبت علیه آنچه که فشار دولت چین بر دولت محلی خود می دانستند قیام کردند که تا سال 1959 و سرکوب خشونت آمیز این قیام به دست ارتش سرخ چین ادامه داشت.

پس از سرکوب این قیام، دالایی لاما همراه با جمعی از رهبران تبتی این سرزمین را ترک کرد و در هند دولت در تبعید تبت را تشکیل داد.

دالایی لاما در سال 1986 جایزه صلح نوبل را دریافت کرد، در سال 2006 شهروند افتخاری کانادا را پذیرفت و در سال 2007 نشان طلای کنگره ایالات متحده به او اهدا شد.

دالایی لاما عنوان رهبر دینی تبت از قرن چهاردهم میلادی به بعد است و به اعتقاد بوداییان تبتی، از طریق تناسخ در هر دوره، روح یا خرد جمعی تمامی دارندگان قبلی این مقام در دالایی لامای زمان منتقل می شود.

مطالب مرتبط