هواپیمای اتیوپیایی در سواحل لبنان سقوط کرد

هواپیمای مسافربری اتیوپی
Image caption شرکت هواپیمایی اتیوپی پروازهای منظمی به لبنان دارد

یک قروند هواپیمای مسافر بری اتیوپیایی با نود و دو سرنشین در سواحل لبنان سقوط کرده است.

در ساعات اولیه بامداد روز دوشنبه، 25 ژانویه (5 بهمن)، یک فروند هواپیمایی مسافربری از نوع بوئینگ 737 متعلق به شرکت ملی هواپیمایی اتیوپی که عازم آدیس ابابا، پایتخت این کشور بود، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه بیروت، پایتخت لبنان، در دریای مدیترانه سقوط کرد.

این هواپیما هشتاد و سه مسافر و نه خدمه داشت و گفته می شود که اکثر مسافران آن شهروندان لبنان و اتیوپی بودند که به اتیوپی سفر می کردند.

برخی گزارش ها از کشته شدن تعدادی از شهروندان سایر کشورها از جمله چند شهروند بریتانیایی کانادایی، روسی، فرانسوی و سوری حکایت دارد اما این گزارش ها رسما تایید نشده است.

به نقل از کارمندان سفارت فرانسه در بیروت گزارش شده است که همسر سفیر این کشور در لبنان نیز از جمله مسافران این هواپیما بوده است.

هواپیما با دقایقی تاخیر و در هوای توفانی حدود ساعت 2 بامداد از فرودگاه بیروت پرواز کرد و چند دقیقه بعد، ارتباط آن با برج مراقبت فرودگاه قطع و هواپیما از صفحه رادار ناپدید شد.

علت سقوط هواپیما هنوز مشخص نیست اما خبرگزاری ها به نقل از شاهدان عینی گزارش کرده اند که هواپیما پیش از سقوط به داخل دریا آتش گرفته بود هرچند منابع رسمی در این مورد اظهارنظری نکرده اند.

در عین حال، منابع محلی ارتباط این سانحه با عملیات تروریستی را نامحتمل دانسته و گفته اند که به نظر می رسد سقوط هواپیما با شرایط جوی بی ارتباط نبوده باشد.

ساعاتی پس از سقوط هواپیما، گزارش هایی از مشاهده قطعات آن در سواحل محل مخابره شد و گفته می شود اجساد چند تن از سرنشینان این هواپیما نیز از آب گرفته شده است.

کارشناسان سوانح هوایی تحقیقات خود پیرامون این حادثه را آغاز کرده اند و مقامات هوایی اتیوپی و لبنان اظهار نظر نهایی در مورد علل سقوط این هواپیما را به تکمیل این تحقیقات موکول ساخته اند.

شمار قابل توجهی از شهروندان اتیوپیایی در بخش های مختلف اقتصاد لبنان، به خصوص به عنوان مستخدم در خانه ها و اماکن عمومی، به کار اشتغال دارند و به طور مرتب به کشور خود سفر می کنند.

همچنین، تعدادی از شهروندان لبنانی دارای ارتباط های تجاری با اتیوپی هستند و به همین دلیل، خطوط هوایی اتیوپی پروازهای منظمی را بین پایتخت های دو کشور برقرار کرده است.

شرکت ملی هواپیمایی اتیوپی با پرواز به حدود پنجاه مقصد در کشورهای مختلف جهان و بیش از سی و پنج مقصد داخلی از لحاظ حمل مسافر و بار از جمله بزرگترین شرکت های هواپیمایی آفریقا محسوب می شود.

این شرکت همچنین از جمله قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی آفریقاست و در سال 1945 تاسیس شد و پروازهای بین المللی خود را یک سال پس از آن آغاز کرد.

مطالب مرتبط