پیشنهاد آتش بس شورشیان شیعه یمن به عربستان سعودی

یمن
Image caption یمن برای مدتی طولانی دستخوش جنگ داخلی بوده است

عبدالملک الحوثی، رهبر شورشیان شیعه مذهب شمال یمن به عربستان سعودی پیشنهاد آتش بس داده و گفته نفراتش مواضع خود در نزدیکی مرز یمن با عربستان سعودی را تخلیه می کنند.

رهبر شورشیان حوثی می گوید برای جلوگیری از کشته شدن بیشتر غیرنظامیان، این پیشنهاد را داده است.

با این وجود عبدالملک الحوثی در بیانیه ای که انتشار داده گفته است چنانچه عربستان سعودی به نوبه خود به مخاصمات پایان ندهد، شورشیان شیعه یک "جنگ آشکار" به راه خواهند انداخت.

در تاریخ 12 ماه ژانویه سال جاری میلادی، دولت عربستان سعودی اعلام کرد که شورشیان را وادار کرده از مواضع خود در داخل مرز عربستان سعودی عقب نشینی کنند.

در چند ماه گذشته پناهندگانی که از مناطق جنگ زده فرار کرده اند گزارش های مبنی بر تلفات غیرنظامیان در جریان حملات نیروی هوایی یمن و نیز عربستان سعودی را تایید کرده اند.

سازمان ملل متحد می گوید در اثر مناقشه در شمال یمن بیش از 175 هزار نفر از ساکنان این منطقه بیخانمان شده اند.

پل وود، گزارشگر بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید دولت یمن و نیز شورشیان اجازه دسترسی به مناطق مورد مناقشه را نمی دهند و به همین جهت نمی توان با اطمینان در باره اتفاقات در این منطقه صحبت کرد.

پل وود می گوید ممکن است شورشیان هم اکنون از مناطق مرزی عربستان سعودی که اشغال کرده بودند، بیرون رانده شده اند و به همین جهت پیشنهاد تخلیه این مناطق را داده اند.

شورشیان شیعه در بدو امر به این دلیل که مقامات سعودی را متهم کرده بودند که به نفرات دولت یمن اجازه داده اند از خاک آن کشور حملاتی علیه شورشیان به راه اندازند، وارد خاک عربستان سعودی شده بودند.

این مناقشه اکنون وارد ششمین سال شده است و از آنجا که اخیرا درگیری ها شدت یافته تصور عمومی این است که مذاکرات صلح در پیش است.

مطالب مرتبط