'علی شیمیایی' اعدام شد

علی حسن المجید
Image caption 'علی شیمیایی' چهار بار به اعدام محکوم شده بود

علی حسن المجید معروف به علی شیمیایی که دست راست صدام حسین رهبر سابق عراق محسوب می شد، در این کشور اعدام شد.

او، که همچنین پسر عموی صدام حسین بود، هفته گذشته برای چهارمین بار به مجازات مرگ محکوم شد. این حکم در ارتباط با منفورترین جرمش، دستور کشتار کردها در روستای حلبچه در سال ۱۹۸۸ می شد که روز دوشنبه (۲۵ ژانویه)، به اجرا درآمد.

علی حسن المجید مسئول حمله شیمیایی به روستای کردنشین حلبچه بود که به کشته شدن پنج هزار نفر انجامید. بیشتر کشته شدگان زنان و کودکان بودند.

پیش تر دادگاهی در عراق، علی حسن المجید را به دلیل نقشی که در سرکوب مسلمانان شیعه در سال ۱۹۹۹ داشت نیز به اعدام محکوم کرده بود.

حمله به حلبچه یکی از خشونت بارترین اقدامات دولت صدام حسین بود که تصاویر آن در سراسر دنیا پخش شد.

دو روز قبل از حمله به حلبچه که در نزدیکی مرز ایران قرار دارد، نیروهای سپاه پاسداران ایران و چریک های کرد عراقی این شهر را تصرف کرده بودند.

هواپیماهای صدام ابتدا با آتش توپخانه شهر را بمباران کردند که ساکنان شهر مجبور شدند به پناهگاه های زیر زمینی بروند. پس از آن سلاح های شیمیایی که مخلوطی از گاز خردل و گاز مخرب اعصاب بود حلبچه را هدف قرار داد.

علی حسن المجید که مدتی وزیر دفاع عراق نیز بود، به عنوان عضو شورای فرماندهی انقلابی، در تصمیم گیری های مهم در زمان ریاست جمهوری صدام حسین شرکت داشت و مامور سرکوب شورش های منطقه ای بود.

"علی شیمیایی" در ماه اوت سال ۲۰۰۳ و در پی اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شد.

مطالب مرتبط