انتقاد شدید در آمریکا از قرارداد با پلیس عراق

Image caption دینکورپ مسئول آموزش پلیس عراق است

یک سازمان ممیزی در آمریکا که بر نحوه استفاده از بودجه این کشور برای بازسازی عراق نظارت دارد، وزارت خارجه آمریکا را متهم کرده است که با سوءمدیریت قرارداد آموزش پلیس عراق را به اجرا درآورده است.

"سیگیر" (Special Inspector General for Iraq Reconstruction)، یک سازمان فدرال است که به طور موقت برپا شده تا به موارد فساد مالی، اتلاف و سوءاستفاده از صندوق پول بازسازی عراق رسیدگی کند.

ارزش قرارداد وزارت خارجه آمریکا برای آموزش پلیس عراق بالغ بر دو و نیم میلیارد دلار است و سازمان سیگیر گفته است که این وزارتخانه در موارد مختلف و متعدد بر اجرای قراردادش با پلیس عراق نظارت نکرده است.

در یکی از این موارد، تدابیر امنیتی که وزارت خارجه آمریکا برای گروهی انگشت شمار از پیمانکاران آمریکایی در نظر گرفت چهار و نیم میلیون دلار در سال خرج داشت در حالی که هر یک از پیمانکاران محافظ شخصی استخدام کرده بودند.

وزارت خارجه آمریکا با گزارش سازمان سیگیر مخالفت کرده است.

قرارداد پلیس عراق در سال 2004 به یک شرکت خصوصی بین المللی به نام "دینکورپ" اعطا شد. این قرارداد دو نیم میلیارد دلاری بزرگترین قراردادی است که وزارت خارجه آمریکا تا کنون اعطا کرده است.

اما استوارت بوئن، از مقام های سیگیر، در گزارش خود گفته است نظارت ضعیف وزارت خارجه آمریکا باعث شده است که این قرارداد در مقابل فساد مالی و اتلاف بودجه آسیب پذیر باشد.

بنا به گزارش آقای بوئن، به رغم پیچیدگی دفترهای حساب و محاسبات، فقط یک نفر بر هزینه مراحل اولیه اجرای طرح های بازسازی عراق نظارت دارد. این فرد سال هاست از طرف وزارت خارجه آمریکا مامور شده است قبض هایی را که شرکت "دینکورپ" برای آموزش پلیس عراق صادر می کند، بررسی کند.

به گفته سازمان سیگیر این وضعیت باعث شده صحت و سقم بسیاری از قبض ها مورد پرسش قرار نگیرد و به همین دلیل "به دقیق بودن پرداخت بیش از یک میلیارد دلار به شرکت دینکورپ اطمینانی نیست."

سیگیر معتقد است سه نفری که برای نظارت بر عملکرد دینکورپ در استخدام وزارت خارجه آمریکا هستند، کافی نیستند. البته گزارش جدید سازمان سیگیر به کیفیت کار شرکت دینکورپ نپرداخته است.

سیگیر همچنین می گوید که وزارت خارجه آمریکا برای نظارت بر پول های هنگفت که مثلا سرازیر افغانستان شده است به قدر کافی مجهز نیست، چون نیرو و منابع لازم برای کار کردن با قراردادهای بزرگ بخش خصوصی را ندارد.

دوگلاس ابنر، سخنگوی شرکت دینکورپ به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت این شرکت در "شرایطی دشوار" خوب عمل کرده است و از نظارت بیشتر بر فعالیتش در عراق استقبال می کند.

مطالب مرتبط