کشف اجساد بعضی از مسافران هواپیمای اتیوپیایی

قطعاتی از هواپیما به ساحل نشسته است
Image caption قطعاتی از هواپیما به ساحل نشسته است که توسط سربازان لبنانی جمع آوری می شود

اجساد دست کم 24 نفر از سرنشینان یک هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی که در آب های ساحلی نزدیک بیروت سقوط کرد، از دریا گرفته شده است.

پرواز شماره "ای تی 409" به مقصد آدیس آبابا لختی پس از پرواز از فرودگاه بیروت در هوای طوفانی دچار آتش سوزی شد و به داخل مدیترانه سقوط کرد.

امدادگران همچنان به جستجو برای یافتن اجساد و قطعات هواپیما ادامه می دهند، اما مقام ها می گویند که خیلی بعید است که هیچ یک از 90 سرنشین آن زنده مانده باشند.

یک وزیر لبنانی گفت "ظاهرا هوای بد علت سقوط بوده است."

الیاس مور وزیر دفاع به خبرنگاران گفت که دولت لبنان احتمال خرابکاری را رد کرده است.

هواپیما در هوای شدیدا طوفانی و بارانی از زمین برخاست و این حدس و گمان هست که صاعقه به آن برخورد کرده باشد.

اندرو نورت خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید که بعضی از بستگان قربانیان می پرسند چرا اجازه پرواز در چنین شرایط نامساعدی داده شد.

مقام ها گفتند که 83 مسافر و هفت خدمه سرنشین این هواپیمای بوئینگ 737 مدل 800 بودند. این مدل ظرفیت حمل 189 مسافر را دارد. اکثر سرنشینان لبنانی یا اتیوپیایی بودند.

وزارت خارجه بریتانیا گفت که یک شهروند این کشور و یک نفر با شهروندی دوگانه از جمله بریتانیایی مسافر هواپیما بوده اند.

خطوط هوایی اتیوپی در بیانیه ای در وبسایتش گفت که سایر مسافران اهل ترکیه، فرانسه، روسیه، کانادا، سوریه و عراق بودند. مارلا پیتون همسر سفیر فرانسه در بیروت نیز در میان مسافران بود.

گفته می شود که بعضی از مسافران خارجی لبنانی الاصل بوده اند.

به ساحل نشستن قطعات هواپیما

هواپیما که حدود ساعت دو صبح به هوا برخاسته بود پنج دقیقه بعد در نزدیکی روستای نعمه در سه و نیم کیلومتری ساحل سقوط کرد.

هلی کوپترها و کشتی های نیروی دریایی درحال جستجوی محل سقوط هستند. این عملیات هنوز عملیات نجات توصیف می شود با این حال مقام ها از یافتن بازماندگان ناامید به نظر می رسند.

ماموریت صلحبانی سازمان ملل در لبنان سه کشتی و دو هلی کوپتر اعزام کرده است و یک هلی کوپتر بریتانیایی نیز در عملیات شرکت دارد.

در سواحل اطراف جایی که قطعاتی از هواپیما از جمله تعدادی صندلی، یک کپسول اطفای حریق و شیشه های دارو پیدا شده است، سربازان لبنانی در حال جستجو هستند.

سعد حریری نخست وزیر لبنان، نبیل بری رئیس مجلس و سایر مقام های این کشور برای تسلی دادن به خانواده های قربانیان به فرودگاه بیروت رفته اند.

آقای حریری یک روز عزای عمومی اعلام کرده و مدارس و سازمان های دولتی را تعطیل کرده است.

اتیوپی و لبنان دارای روابط نزدیک تجاری هستند و هزاران اتیوپیایی به عنوان خدمتکار خانگی در لبنان کار می کنند.

شرکت ملی هواپیمایی اتیوپی با پرواز به حدود پنجاه مقصد در کشورهای مختلف جهان و بیش از سی و پنج مقصد داخلی از لحاظ حمل مسافر و بار از جمله بزرگترین شرکت های هواپیمایی آفریقا محسوب می شود.

این شرکت همچنین از جمله قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی آفریقاست و در سال 1945 تاسیس شد و پروازهای بین المللی خود را یک سال پس از آن آغاز کرد.

مطالب مرتبط