هشدار ارتش ترکیه: صبر ما حدی دارد

ژنرال ایلکر باش بوغ
Image caption رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه تاکید کرده که ارتش این کشور به دموکراسی متعهد است

ژنرال ایلکر باش بوغ، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه خشم خود را نسبت به انتشار گزارشی در یک روزنامه این کشور مبنی بر تلاش ارتش برای ساقط کردن دولت رجب طیب اردوغان ابراز کرده است.

ژنرال باش بوغ در یک سخنرانی تلویزیونی هشدار داد که صبر ارتش ترکیه در برابر اتهامات رسانه های این کشور حدی دارد.

رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه تاکید کرد که ارتش ترکیه به دموکراسی متعهد است و کودتاها امری مربوط به گذشته هستند و در ترکیه قدرت تنها از طریق ابزار دموکراتیک می تواند منتقل شود.

تاریخ معاصر ترکیه شاهد سه کودتا بوده است. خبرنگار بی بی سی در آنکارا می گوید ارتش ترکیه کماکان نقش سیاسی مهمی در پشت صحنه دارد.

هفته گذشته گزارشی در روزنامه "طرف" چاپ شد که نشان می دهد ارتش درصدد آن است تا با ایجاد بحران سیاسی، دولت رجب طیب اردوغان را بی اعتبار کند و راه را برای کودتای نظامی هموار کند.

روزنامه طرف به طور مرتب با انتشار گزارش هایی، ارتش ترکیه را زیر سئوال می برد. در گزارش جدید این روزنامه آمده بود که برخی اعضای ارتش می خواهند بمب در دو مسجد در استانبول منفجر کنند و تنش با یونان را افزایش دهند و برای این منظور یک هواپیمای ترکیه را در دریای اژه سرنگون کنند و آن را به یونان نسبت دهند.

به نوشته این روزنامه، طرح این عملیات در سال 2003 توسط فرمانده سابق ارتش یکم ترکیه آماده شده بود.

رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه محتویات این گزارش را رد کرده و گفته است هیچ فرد منطقی نمی تواند اتهامات وارد شده در این گزارش را قبول کند.

ژنرال باش بوغ گفته است که ارتش به زودی طی بیانیه ای به این گزارش پاسخ خواهد داد.

روزنامه طرف گفته است که اسناد و مدارک از جمله نوارهای صوتی در اختیار دارد که نشان می دهد این طرح در سمیناری در مارس 2003 تهیه شده است. این روزنامه می گوید در این سمینار، 250 نظامی ارتش ترکیه شرکت کرده بودند.

ژنرال ایلکر باش بوغ، ماه پیش گفته بود که جریانی "جنگ روانی" علیه ارتش راه انداخته است.

ناظران می گویند ارتش ترکیه به دنبال گزارش های اخیر رسانه ای، برای اولین بار به حالت تدافعی در آمده است.

منتقدان دولت ترکیه می گویند هواداران دولت و رسانه های وابسته به آن سعی دارند تا چهره ارتش ترکیه را مخدوش کنند. آنها می گویند دولت سعی می کند تا ارتش ترکیه را بی اعتبار کند و قدرت آن را محدود کند تا از این طریق دولت آقای اردوغان بتواند به اهداف خود برای تبدیل ترکیه به یک کشور اسلامی دست یابد.

پلیس ترکیه در حال رسیدگی به پرونده ای در باره تلاش برای سرنگونی دولت است. تا کنون دهها نفر در پرونده موسوم به ارگنکون بازداشت شده اند. ارگنکون نامی است که در ترکیه به یک سازمان سکولار ملی گرای افراطی داده شده که ارتباطاتی با ارتش و نیروهای سکولار ترکیه دارد.

برخی تحلیلگران می گویند جریان دادگاه ارگنکون شکاف میان دولت که ریشه در اسلام سیاسی دارد و بخش سکولار در حکومت را نشان می دهد.

مطالب مرتبط