استرا نظریه 'غیرقانونی بودن' جنگ عراق را رد کرده بود

جک استرا
Image caption جک استرا استدلال غیرقانونی بودن جنگ عراق را رد کرده بود

مایکل وود، حقوقدانی که در هنگام شروع جنگ عراق رئیس مشاوران حقوقی وزارت خارجه بریتانیا بود، به کمیته تحقیق در باره این جنگ گفته است که بر اساس حقوق بین الملل، اشغال عراق پایه قانونی نداشت ولی جک استرا، وزیر خارجه وقت بریتانیا این نظریه را نپذیرفته بود.

مایکل وود می گوید جک استرا او را جزمی و خشک اندیش خوانده و گفته بود قوانین بین المللی تا حد زیادی مبهم است.

مایکل وود، گفت او با نظر لرد گلدسمیت، دادستان کل وقت بریتانیا مبنی بر قانونی بودن اشغال نظامی عراق، موافق نبود.

نامه هایی که اخیرا از صورت محرمانه بودن خارج شده و توسط کمیته تحقیق انتشار یافته نشان می دهد که مایکل وود، نگرانی های خود را مستقیما با جک استرا در میان گذاشته بود.

قرار است پس از مایکل وود، الیزابت ویلمشارست، یک وکیل دیگر دولت بریتانیا به عنون شاهد در کمیته تحقیق که ریاست آن با جان چیلکات است، حضور یابد.

وی هنگام شروع جنگ عراق استدلال کرده بود که بدون یک قطعنامه دیگر سازمان ملل متحد، جنگ عراق یک تجاوز و تعرض محسوب می شود و متعاقبا از سمت خود استعفا داده بود.

لرد گلدسمیت، که در آستانه اشغال عراق، این جنگ را قانونی اعلام کرده بود در هفته جاری به عنوان شاهد در برابر کمیته تحقیق حاضر خواهد شد.

پیشتر، نامه ای انتشار یافته بود که لرد گلدسمیت، 17 ماه قبل از اشغال عراق برای جف هون وزیر دفاع وقت بریتانیانوشته بود.

در این نامه هشدار داده شده بود که برای توجیه عملیات نظامی بریتانیا در عراق "مشکلات قابل توجه" وجود دارد.

قرار است در تاریخ 29 ژانویه تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا در جلسه تحقیق حاضر شده و به سئوالات اعضای کمیته تحقیق پاسخ دهد.

اعضای این کمیته توسط گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا انتخاب شده اند و همین امر سبب شده که در باره مستقل بودن این کمیته سئوالاتی مطرح شود.

مطالب مرتبط