تائید درخواست یهودیان بخارایی برای نظارت بر انتخابات تاجیکستان

Image caption کمیسیون مرکزی انتخابات با شرکت ناظران یهودی بخارایی در انتخابات پارلمانی تاجیکستان موافقت کرده است

مقامات تاجیکستان گفته اند انجمن یهودیان بخارایی آمریکا و کانادا خواستار نظارت بر جریان انتخابات پارلمانی در تاجیکستان شده است.

کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان رضایت خود برای قبول ناظران این سازمان را اظهار داشته است.

انتظار می‌رود در انتخابات 28 فوریه در تاجیکستان بیش از 300 ناظر خارجی شرکت کنند.

میرزاعلی بالتویف، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان، روز سه‌شنبه ‌26 ژانویه خبر داد که اخیراً از انجمن (کنگرهّ) یهودیان بخارایی آمریکا و کانادا نامه‌ای دریافت کرده است که در آن مسئولان این سازمان خواستار ناظر شدن در انتخابات پارلمانی شده‌اند.

آقای بالتویف گفت که ریاست کمیسیون مرکزی انتخابات این درخواست انجمن یهودیان بخارایی را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که نمایندگان این سازمان می‌توانند بر جریان انتخابات در تاجیکستان نظارت کنند.

هم اکنون، به گفته آقای بالتویف، این درخواست انجمن یهودیان بخارایی آمریکا و کانادا در دست بررسی وزارت خارجه تاجیکستان قرار دارد و به احتمال زیاد مسئولان امور خارجه کشور نیز با این پیشنهاد موافقت خواهند کرد.

رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات همچنین خبر داد که قرار است روز سه‌شنبه‌ نخستین گروه شش نفری ناظران اتّحادیه کشورهای همسود برای نظارت بر جریان انتخابات پارلمانی تاجیکستان وارد دوشنبه شده و به فعالیت آغاز کند.

انتظار می‌رود در آستانه انتخابات حدود 120 ناظر دیگر این سازمان هم وارد تاجیکستان شده و در مناطق مختلف کشور روند رأی دهی و شمارش آرا را نظارت کنند.

این در حالیست، که از یک هفته پیش به این سو یک گروه 22 نفری ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در تاجیکستان مشغول نظارت بر جریان کارزار انتخاباتی است.

Image caption رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان می‌گوید، که در انتخابات پارلمانی بیش از 330 ناظر خارجی شرکت خواهند کرد

به گفته آرتیس پابریکس، رهبر هیئت ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در این مدّت آنها با مسئولان بیشتر احزاب سیاسی کشور، سیاست‌شناسان و مقامات دولتی تاجیکستان دیدار و گفتگو داشته‌اند.

وی خبر داد که حالا بیشتر ناظران این گروه به مناطق مختلف تاجیکستان اعزام شده‌اند و در آن جا بر روند کارزار انتخاباتی نظارت می‌کنند.

آقای پابریکس گفت که انتظار می‌رود چند روز پیش از انتخابات پارلمانی باز حدود 130 نفر از ناظران این سازمان وارد تاجیکستان شوند.

در همین حال، میرزاعلی بالتویف، رئیس کمیسیون مرکزی انتخاباتی تاجیکستان، خبر داد، که همچنین قرار است یک گروه بیش از بیست نفری سازمان همکاریهای شانگهای بر جریان انتخابات پارلمانی تاجیکستان نظارت کند.

ناظران کشورهای همسود، سازمان امنیت و همکاری اروپا و سازمان همکاریهای شانگهای پیوسته در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری تاجیکستان شرکت کرده‌اند. در گذشته نتیجه‌گیریهای ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا با گزارشهای ناظران کشورهای همسود و سازمان همکاریهای شانگهای همواره به صورت کلّی تفاوت داشته است. با این وجود، تاجیکستان به عنوان عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا نمی‌تواند از دعوت ناظران این سازمان خودداری کند.

ولی درخواست انجمن یهودیان بخارایی آمریکا و کانادا در این میان غیرمنتظره به نظر می‌رسد. در زمان شوروی در تاجیکستان تعداد زیادی از یهودیان بخارایی به سر می‌بردند که بیشتر آنها در دهه 1990 عمدتا به آمریکا و اسرائیل کوچ بستند (مهاجرت کردند) .

طی سالهای اخیر انجمن یهودیان بخارایی آمریکا و کانادا به تاجیکستان توجّه بیشتری کرده است.

از جمله، پیشتر در دوشنبه چند کنسرت هنرمندان یهودی بخارایی که در گذشته شهروندان تاجیکستان بودند و حالا در کشورهای غربی به سر می‌برند، برگزار شد.

در ماه که سال گذشته حسن اسدالله زاده، رئیس “آریان بانک” و از پیوندان رئیس جمهوری تاجیکستان، منزلی را در شهر دوشنبه خریده و برای تشکیل کنیسه به یهودیان بخارایی این کشور اعطا کرد، که رسانه‌ها این اقدام را تلاشی برای گسترش همکاریها با اسرائیل و جلب توجّه سرمایه‌داران یهودی تبار به اقتصاد تاجیکستان تلقّی کردند.

مطالب مرتبط