کمیسیون پارلمانی فرانسه: برقع و نقاب زنان ممنوع شود

Image caption برقع در مدارس دولتی فرانسه ممنوع است

یک کمیسیون پارلمانی در فرانسه پیشنهاد کرده که است که حجاب های اسلامی که صورت زنان را می پوشاند، در بسیاری از اماکن عمومی ممنوع شود.

این کمیسیون ویژه با ارائه گزارشی مفصل، به پارلمان توصیه کرده است که حجاب هایی مانند نقاب و برقع در بیمارستان ها، مدارس، ادارات دولتی و وسایل نقلیه عمومی ممنوع اعلام شود.

در این گزارش آمده است، دولت فرانسه به افرادی که علائم دینی "افراطی" از خود نشان می دهند، اقامت دائم یا شهروندی این کشور را اعطا نکند.

بر اساس آمار وزارت کشور فرانسه، حدود 1900 زن در این کشور از حجابی که صورتشان را می پوشاند استفاده می کنند.

کمیسیون پارلمانی فرانسه چنین پوششی را معضلی برای فرانسه، نماد ستم علیه زنان و غیرقابل قبول دانسته و گفته است، ملزم کردن زنان به پوشاندن صورت با اصول سکولاریسم و برابری مغایرت دارد.

منتقدان این نظر را رد می کنند و می گویند، زنانی که از نقاب و برقع استفاده می کنند به طور آزادانه و بر اساس اعتقادات دینی صورت و بدن خود را می پوشانند.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، با پوشش هایی مانند برقع که کل بدن زن حتی چشم او را می پوشاند مخالف است، اما در عین حال تاکید دارد که نباید بر کسی داغ ننگ زد.

برخی نگرانند که منع کامل برقع و نقاب، حملات "تروریستی" گروه های افراطی را در فرانسه در پی داشته باشد.

حزب سوسیالیست فرانسه این منع را رد می کند، زیرا اجرای آن را غیر عملی می داند.

اما حزب حاکم محافظه کار برای تصویب این منع در تلاش است و در این رابطه طرحی به پارلمان ارائه کرده است.

در حال حاضر، پوشیدن برقع در مدارس دولتی فرانسه ممنوع است.

پارلمان فرانسه در سال 2004 میلادی با اکثريت قاطع به کاربردن نمادهای مذهبی در مدارس را ممنوع کرد و بدين ترتيب حجاب اسلامی که نمادی از مذهب به شمار می رود در مدارس این کشور ممنوع شد.

این اقدام با اعتراض های زیادی در جامعه مسلمانان فرانسه مواجه شده بود. فرانسه با پنج میلیون مسلمان، بزرگ ترین اقلیت مسلمان را در اروپای غربی دارد.

مطالب مرتبط