دادستان مصری خواهان صدور حکم اعدام برای 'عوامل حزب الله لبنان' شد

حزب الله لبنان
Image caption حزب الله لبنان و دولت مصر روابط نزدیکی با هم ندارند

دادستانان مصری تقاضای صدور حکم اعدام برای بیست و شش متهم به برنامه ریزی برای حمله به اهدافی در این کشور را کرده اند.

مصر می گوید این افراد به نیابت از حزب الله لبنان قصد حمله به آبراه سوئز و اماکن توریستی این کشور را داشتند.

حزب الله لبنان تلاش برای انجام هرگونه حمله در داخل خاک مصر را رد کرده است.

عمده این افراد مصری هستند اما پنج فلسطینی، دو لبنانی و یک سودانی نیز در میان متهمان دیده می شوند.

محاکمه چهار متهم به طور غیابی صورت گرفته است و قرار است جریان محاکمه دوازده فوریه از سرگرفته شود.

برخی کشورهای سنی مذهب منطقه، مانند عربستان و مصر از قدرت گرفتن و افزایش نفوذ ایران به عنوان یک کشور شیعی و گروه های هم پیمان با آن مانند حزب الله لبنان نگران هستند. ایران حامی عمده حزب الله به شمار می رود.

حزب الله لبنان در زمان دستگیری این افراد گفته بود که یکی از بازداشت شدگان برای این گروه کار می کند. حزب الله گفته بود که این فرد مسئول تامین سلاح برای پیکارجویان فلسطینی در غزه بود.

به گفته مقامات قضایی مصر، افراد بازداشت شده به قتل، جاسوسی برای یک سازمان خارجی با هدف انجام عملیات تررویستی و در اختیار داشتن سلاح متهم شده اند.

عمر فاروق، دادستان پرونده در دادگاه امنیتی مصر گفت: "این حملات توسط نمایندگان کشورهای خارجی که خواهان افزایش نفوذ ذر جهان عرب و جهان اسلام هستند، برنامه ریزی شده بود و حزب الله تنها یک ابزار برای به ثمر رساندن این طرح ها است."

دبیرکل حزب الله لبنان آوریل سال گذشته در باره این بازداشت ها گفته بود که فرد بازداشت حزب الله لبنان با گروه فلسطینی حماس علیه اسرائیل همکاری داشت. او تاکید کرده بود "اگر کمک کردن به فلسطینی ها، جرم است، من رسما به این جرم اعتراف می کنم."

حزب الله لبنان و دولت مصر روابط نزدیکی با هم ندارند و سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان چند بار به شدت از حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر به خاطر عملکردش در جریان بحران غزه انتقاد کرده است. رسانه های دولتی مصر هم از زمان این بازداشت ها به طرز بی سابقه ای به رهبر حزب الله حمله کرده اند.

در اوج بحران بازداشت این افراد، وزیر امور خارجه مصر، ایران را متهم کرد که از طریق حزب الله لبنان به دنبال نفوذ در مصر است.

ایران و مصر روابط دیپلماتیک ندارند و تلاش ها برای برقراری روابط تا کنون نتیجه ای به بار نیاورده است.

مطالب مرتبط