اشتغال زایی موضوعی مهم در نطق سالانه اوباما

Image caption آقای اوباما در باره هزینه های بزرگ دولتش با انتقادات زیادی روبروست

باراک اوباما، پس از دوازده ماه ریاست پرتلاطم بر ایالات متحده، امروز (27 ژانویه)، اولین نطق سالانه خود در باره وضعیت این کشور را ایراد خواهد کرد.

این سخنرانی فرصتی است برای رئیس جمهوری آمریکا تا دستورکار خود را برای سال جدید میلادی مطرح کند.

در ایالات متحده سنت است که روسای جمهوری به کنگره این کشور گزارش دهند که "وضعیت کشور مستحکم و قوی است."

اما وضعیت اقتصادی برای مردم آمریکا به شدت متزلزل بوده و میزان محبوبیت آقای اوباما در این کشور به شدت پایین آمده است.

سال گذشته اولویت اصلی رئیس جمهوری آمریکا قانون اصلاح بیمه درمانی بود.

اما در حالی که کنگره آمریکا این لایحه را در باتلاق بحث و جدل ها گرفتار کرد و آمار بیکاری به 10 درصد رسید، آشکار شد که مردم این کشور بیش از هر چیز نگران اشتغال هستند.

بنابراین انتظار می رود که اشتغال زایی و همچنین کم کردن کسری بودجه آمریکا - که در حال حاضر بالغ بر یک تریلیارد و چهارصد میلیارد دلار است - موضوعات اصلی باشد که آقای اوباما در اولین نطق سالانه خود مطرح کند.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از این گفته خواستار تعلیق هزینه های داخلی به مدت سه سال است. اما این موضوع نه تنها باعث خشم لیبرال های حزبش (حزب دموکرات)، شده است بلکه همچنین جمهوریخواهان را، که در پی کاهش های بیشتر در هزینه ها هستند، وادار کرده سر نیزه انتقادات خود را به سمت او نشانه روند.

به دنبال پیروزی هفته گذشته حزب جمهوریخواه در انتخابات محلی که در ایالت ماساچوست برگزار شد، این حزب قدرت بیشتری در تعیین سمت و سوی نطق سالانه آقای اوباما داشته است.

پیروزی جمهوریخواهان در ماساچوست باعث شده است که رئیس جمهوری آمریکا نتواند برای اصلاح بیمه درمانی و احتمالا همچنین مقررات جدید کنترل گازهای گلخانه ای، آرای کافی را در سنای این کشور داشته باشد.

پس نطق وضعیت کشور فرصتی است برای آقای اوباما تا با توجه به انتخابات کنگره، که قرار است در اواخر سال 2010 برگزار شود، کانون کوشش های دولتش و همچنین موضع حزب دموکرات را از نو تعیین و مطرح کند.

مطالب مرتبط