بررسی مشکلات یمن در کنفرانس لندن

Image caption قرار است در کنفرانس یمن که در لندن برگزار می شود راهکارهای کمک به دولت یمن برای پایان دادن به مشکلاتی از جمله فقر، بی سوادی و تروریسم مطرح شود

وزرای امور خارجه کشورهای حاشیه خلیج فارس، خاورمیانه و بعضی از کشورهای صنعتی جهان در کنفرانسی که قرار است امروز چهارشنبه، بیست و هفتم ژانویه با هدف تقویت دولت یمن در لندن برگزار شود شرکت خواهند کرد.

در این کنفرانس در مورد مشکلاتی نظیر فقر، بی سوادی و اختلافات سیاسی در داخل یمن بحث و گفتگو خواهد شد.

اما به نظر می رسد فعالیت های اخیر شاخه ای از گروه القاعده که در منطقه خلیج فارس مستقر است و در جریان تعطیلات سال نوی میلادی تلاش کرد تا یک هواپیمای مسافربری را در دیترویت آمریکا منفجر کند، یک بار دیگر یمن را در صحنه بین المللی مورد توجه قرار داده است.

چندین سال بود که یمن کشوری فراموش شده بود. دولت در این کشور بسیار ضعیف است و در حال حاضر فقیرترین کشور منطقه خاورمیانه محسوب می شود.

آمار بیسوادی در یمن بسیار بالا است. نفت که منبع درآمد اصلی برای دولت یمن محسوب می شود در حال تمام شدن است. منابع آبی این کشور هم رو به پایان است.

اما بدتر از همه اینکه قرار است جمعیت یمن تا سال ۲۰۰۸ دو برابر شود. ۶۴ درصد جمعیت این کشور زیر ۲۴ سال سن دارند. نزدیک به ۲۰ درصد مردم یمن از سوء تغذیه رنج می برند. بیش از یک سوم مردم بیکارند و فساد در سطح گسترده ای در این کشور به چشم می خورد.

شورش در شمال و بی ثباتی در جنوب از دیگر مشکلاتی هستند که دولت یمن باید با آن دست و پنجه نرم کند.

اما این نخستین باری نخواهد بود که جامعه بین المللی با برگزاری کنفرانس، توجه و نگرانی خود را به مشکلات یمن نشان می دهد.

پیش از این در سال ۲۰۰۶ میلادی هم کنفرانس دیگری در لندن به منظور بررسی مشکلات یمن برگزار شده بود که در آن وعده کمک ۵ میلیارد دلاری از سوی کشورهای شرکت کننده مطرح شد. اما در عمل تنها بخش کوچکی از این مبلغ در قالب کمک های مالی به دولت یمن داده شد.

یمن به سرعت به خط مقدم جبهه مبارزه با تروریسم تبدیل می شود.

گفته می شود شخصی که چند هفته پیش قصد داشت یک هواپیمای مسافربری آمریکایی را در شهر دیترویت آمریکا منفجر کند، مدتی در یمن با گروههای افراطی در تماس بوده و تحت آموزش آنها قرار داشته است.

با این حال تمرکز اصلی این کنفرانس بر موضوع مبارزه با تروریسم نیست.

هدف اصلی از برگزاری کنفرانس یمن در لندن تمرکز دوباره بر مشکلات یمن و تقویت برنامه های کمک رسانی به این کشور است تا مشکلاتی که مردم یمن با آن دست به گریبان هستند سریعتر حل شود. از جمله قرار است شرایطی برای امکان دسترسی راحت تر مردم به خدمات اولیه فراهم شود، حمایت هایی از بخش کشاورزی صورت گیرد و گام هایی برای مقابله با فساد در یمن برداشته شود.

بنابراین هدف اصلی این گفتگوها این است که مشخص شود دولت یمن برای بهبود شرایط باید چه اقداماتی انجام دهد، و دقیقا نیاز به چه کمک هایی از دنیای خارج دارد.

به طور خلاصه این کنفرانس قصد دارد از تبدیل یمن به افغانستان دوم جلوگیری کند.

مطالب مرتبط