برگزاری مراسم سالگرد بسته شدن اردوگاه آشویتس

اردوگاه آشویتس
Image caption تخمین زده می شود که دست کم 200 هزار کودک یهودی در آشویتس کشته شدند

بیش از 100 نفر از کسانی که از اردوگاه آشویتس در لهستان جان به در برده اند همراه با تعدادی از رهبران کشورها از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری لهستان در مراسم شست و پنجمین سالگرد بسته شدن این اردوگاه، در جنوب لهستان گرد آمده اند.

بیش از 1 میلیون نفر که بیشتر آن ها یهودی بودند، در دوران جنگ جهانی دوم توسط ماموران آلمان نازی در این اردوگاه به قتل رسیدند.

سازمان ملل متحد پنج سال پیش سالروز آزادی این اردوگاه توسط سربازان اتحاد جماهیر شوروی سابق را به عنوان روز بین المللی یادبود هولوکاست برگزید.

مراسم روز چهارشنبه (27 ژانویه) با به صدا درآمدن آژیر، در هوای زیر صفر در زمین های پوشیده از برف منطقه آشویتس- برکنائو آغاز شد.

بسیاری از کسانی که از این اردوگاه زنده بیرون آمدند و اکنون بیش از 80 سال سن دارند، در این مراسم کلاه ها و یا روسری های راه راه زندان را به سرکرده بودند.

آن ها در خیمه های بزرگی که در کنار ویرانه های اتاق های گاز برپا شده و با وسائل مخصوص گرم شده بود به سخنرانی ها گوش دادند.

یهودیانی که از سراسر اروپا به این اردوگاه منتقل می شدند، از جمله 200 هزار کودک، معمولا بلافاصله به اتاق های گاز فرستاده می شدند تا صرفا به دلیل یهودی بودنشان کشته شوند.

تنها عده ی معدودی از این میان برای اعمال شاقه انتخاب می شدند.

عده ای از کسانی که موفق شدند از این اردوگاه مرگ جان به در ببرند، در مراسم روز چهارشنبه شرکت کردند تا شاید برای آخرین بار به خاطره آن هائی که جان خود را در آشویتس از دست دادند، ادای احترام کرده باشند.

مطالب مرتبط