راجاپاکسه برنده انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا شد

انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا
Image caption این نخستین انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا پس از شکست نظامی شورشیان ببرهای تامیل بود

ماهیندا راجاپاکسه رئیس جمهوری سریلانکا، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی رسیده است.

او با اختلاف قابل ملاحظه ای ژنرال سارات فونسکا، رئیس ستاد مشترک ارتش و رقیب خود را شکست داد. ژنرال فونسکا بعد از اعلام نتایج انتخابات گفت که به این نتایج اعتراض دارد و از راه قانونی به آن اعتراض خواهد کرد.

آماررسمی که در اوایل روز اعلام می شد نشان می داد که تعداد آرای آقای راجاپاکسه به وضوح بیشتر از رقیب اوست. با توجه به نتایج اعلام شده، رئیس جمهور راجاپاکسه بیش از شش میلیون رای و ژنرال فونسکا 4 میلیون رای دارد یعنی سهم آرا 57 درصد به 40 درصد است.

ژنرال فونسکا اعتراض خود به نتیجه انتخابات را در حالی به خبرنگاران گفت که هتل محل اقامتش توسط تعداد زیادی از نیروهای مسلح محاصره شده بود. آقای فونسکا، اتهام وقوع تقلب در انتخابات را مطرح کرد و گفت اعتراضات زیادی به کمیسیون انتخاباتی دارد. او همچنین دولت را متهم کرد که قصد کشتن او را داشته است.

در عین حال، گوتهابایا راجاپاکسه، وزیر دفاع سریلانکا هم که مقامی پرقدرت است می گوید ژنرال فونسکا می تواند هر موقع که بخواهد از هتل خارج شود، اما در این صورت باید آماده باشد تا نتیجه اتهاماتی را که در زمان تبلیغات انتخاباتی به دولت وارد کرده ببیند.

دشواری های رای گیری

این نخستین انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا پس از شکست نظامی شورشیان ببرهای تامیل بود. شورش مسلحانه ببرهای تامیل پس از حدود بیست و پنج سال مبارزه برای جدایی سرزمین خود از سریلانکا، سرانجام با عملیات گسترده ارتش این کشور در ماه مه سال گذشته پایان یافت و هم رئیس جمهوری و هم رئیس ستاد ارتش شکست شورشیان را پیروزی عمده ای برای کشور خود اعلام کردند.

اگرچه در جریان جنگ علیه شورشیان تامیل در سال گذشته، این دو مقام ارشد دولتی متحد نزدیک یکدیگر محسوب می شدند اما با ورود به صحنه رقابت انتخاباتی، مبارزه آنان در بسیاری موارد با اظهارات و اتهامات تند علیه یکدیگر همراه بوده است.

در رای گیری روز سه شنبه، حدود دویست و پنجاه هزار مامور کمیسیون انتخاباتی وظیفه اخذ رای و نظارت بر سلامت رای گیری را برعهده داشتند و در مناطق شمالی سریلانکا، که محل درگیری های نظامی سال گذشته و شاهد حضور هزاران تن از بیجاشدگان جنگ است، مراکز رای گیری ویژه ای در نظر گرفته شده بود.

به دلیل نگرانی های امنیتی، تدابیر گسترده ای به اجرا گذاشته شد. از جمله حدود هفتاد مامور پلیس حفظ امنیت و حفاظت از مراکز رای گیری را برعهده گرفتند.

مطالب مرتبط